Plan budowy kopalni odkrywkowej i elektrowni na węgiel brunatny obok Gubina jest znany od lat. „Odpowiedzialna za projekt kontrolowana przez skarb państwa Grupa PGE wydała w tej sprawie komunikat związany z pytaniami o przyszłość kopalni jednego z akcjonariuszy podczas ostatniego walnego zgromadzenia 27 czerwca” – pisze „Gazeta Wyborcza”.

PGE przewiduje, że koncesję dostanie do 30 września 2020 r. W teorii zatem wydobycie mogłoby ruszyć w 2030. PGE wydała na ten projekt już ponad 31,5 mln zł. Koszty budowy kopalni i elektrowni? Kilkanaście miliardów.

Ta inwestycja wpisuje się w wizję rządu. PiS chce opierać bezpieczeństwo energetyczne na węglu. Jednak proces uzyskiwania wszelkich pozwoleń trwa dobrych kilka lat.

Szykuje się wojna z ekologami. „Budowa kopalni zmusiłaby do likwidacji bardzo żyznych ziem rolniczych, przesiedleń mieszkańców i nieodwracalnej zmiany krajobrazu – zamiast łąk i pól byłaby głęboka wyrwa w ziemi – tak jak jest to w przypadku innych odkrywek” – pisze „Wyborcza”.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.