Wiadomości z Zielonej Góry
Pokazuję Polskę, której bym nie chciał. Bo chcę, żeby nie miała nic wspólnego ze zdjęciami dawnej socjalistycznej propagandy - mówi Jurij Biłej. W zielonogórskiej galerii BWA otwarto jego wystawę "Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem".
Zdzisław Bazylewicz, nestor zielonogórskiej i lubuskiej plastyki, maluje konie i pejzaże, ilustrował książki Białoszewskiego i Mrożka. Jego najnowszą wystawę zobaczymy w zielonogórskim muzeum.
Jurij Bilej lubi przypominać, że jest rówieśnikiem An-225 "Mrija", największego samolotu na świecie, zaprojektowanego w Kijowie i zniszczonego podczas rosyjskiego nalotu. Artysta pokaże w zielonogórskiej galerii BWA swoją wystawę "Przybyłem,...
"Pieśni do słów Zuzanny Ginczanki" - koncertem poświęconym poetce, legendzie polskiej literatury, rozstrzelanej w hitlerowskiej egzekucji, rozpocznie się Wielkanocny Festiwal Kameralny w pałacu w zielonogórskim Starym Kisielinie.
Muzyka, co chwyta za serce - żydowska, turecko-kaukaskie brzmienia i kozackie pieśni ludowe. To kocha nie tylko półświatek. - I uwaga! Cały dochód ze spektakli "Ach! Odessa - Mama" przeznaczymy na pomoc Ukrainie - zapowiada Lubuski Teatr w Zielonej...
Wiadomości z Gorzowa
W ten weekend warto obejrzeć wystawę ukraińskiej artystki Kateryny Lysowenko w zielonogórskim BWA oraz plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Andrzeja Wajdy w gorzowskim Spichlerzu. Zobaczcie, co jeszcze.
Jakub Kuszlik Chopina gra wyjątkowo. Będziecie mogli się o tym przekonać już w pierwszej połowie kwietnia w Nowosolskim Domu Kultury. Jeśli jesteście melomanami, na ten koncert po prostu nie wypada nie pójść.
Zespół, który odmienił historię rocka, przestał grać pół wieku temu, zaraz po śmierci swojego lidera Jima Morrisona i wydaniu legendarnej płyty "L.A. Woman". Koncert w hołdzie The Doors w zielonogórskim Teatrze The Droshkoov.
"Botoksowy dyktatorze, świat nie jest twój, idi nachuj!" - śpiewa Dezerter na swoim nowym singlu zatytułowanym "IDI". Zespół zagra w zielonogórskim klubie Wyspa. Podczas koncertu zbiórka na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
W marcu 1968 r. krążył taki dowcip: Irena Szewińska zdobyła złoto na olimpiadzie. A kto zgubił pałeczkę? Irena Kirszensztajn. Czy nawet gwiazdy sportu nie były bezpieczne przed antysemityzmem? - To dotyczyło całego społeczeństwa - mówi prof. Czesław...
Polacy też byli uchodźcami, a Kanada wyśnionym rajem. Symbolem szczęścia i dobrobytu były kanadyjskie sukienki, wysyłane rodzinom do kraju. Jaka była rzeczywistość? O tym opowiada premierowy spektakl w Teatrze Lubuskim.
Ma 33 lata, z mieszkania w Kijowie zabrała w środku nocy jedną walizkę. Najnowsze obrazy Kateryny Lisowenko powstały w Zielonej Górze, są reakcją na rosyjską inwazję. Zobaczymy je w galerii BWA. Wernisaż w czwartek o godz. 19.
Wiem, że po tym narodowym zrywie przyjdzie czas, że ci Ukraińcy, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie w codziennych sprawach, staną się dla was uciążliwi, będą was denerwować. Proszę więc, bądźcie dla nas wyrozumiali - mówi Kateryna Babkina.
Barszcz ukraiński to drobny, ale piękny przykład naszego wpływu na polską kulturę - mówił prof. Włodzimierz Wilczyński. - A nie wiecie, że Klossa, szpiega w hitlerowskim mundurze, wymyślił skromny socrealista Jurij Dold-Mychajlyk?
Co Jest Grane w Lubuskiem. W ten weekend w kinach "Inni ludzie", czyli ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej, a w Zielonej Górze koncert Czesława Mozila. Co jeszcze? Sprawdźcie.
Copyright © Agora SA