2022-11-25, Warszawa - Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, coraz bliżej zakończenia kolejnej inwestycji w stolicy województwa lubuskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Panattoni Park Zielona Góra III położony jest w granicach miasta na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w sąsiedztwie dwóch innych inwestycji dewelopera. Doskonała lokalizacja już przyciągnęła najemców m.in. z branż: produkcyjnej, logistycznej, automotive, czy akcesoriów sportowych.

Lubuskie da się lubić

Rynek powierzchni przemysłowych w Polsce Zachodniej, napędzany bliskością zachodniej granicy, rozwija się błyskawicznie: na koniec pierwszego półrocza 2022 r. pozostawało tu w budowie ponad 800 000 m kw. – więcej w kraju było jedynie na Górnym Śląsku. Sercem rozwoju jest województwo lubuskie, gdzie prężnie działa Panattoni – deweloper buduje m.in. w Świebodzinie, Bolesławcu, Iłowej, Żarach, Sulechowie czy Gorzowie Wielkopolskim, ale przede wszystkim w Zielonej Górze.

W stolicy regionu Panattoni dostarczyło dwa parki o łącznej powierzchni 137 000 m kw., które znalazły najemców z wielu branż. Z obiektów korzystają między innymi firmy logistyczne: Raben, Pekaes, Fiege, InPost, a dla giganta odzieżowego TK Maxx operacje prowadzi DHL. Ponadto na zielonogórską lokalizację postawił wiodący na świecie producent materiałów drewnopodobnych – Swiss Krosno, a także właściciel sklepu internetowego o globalnym zasięgu – firma Expondo. Powierzchnię wynajmują również REAC, producent części do sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, Iveco – międzynarodowy producent oraz konstruktor samochodów dostawczych i ciężarowych oraz Sportano – multibrandowy sklep sportowy online, skupiający ponad 600 marek.

Aleksandra Kucharek, Development Director z Panattoni
Aleksandra Kucharek, Development Director z Panattoni 

Sukcesy na zielonogórskim oraz całym lubuskim rynku, skłoniły dewelopera do realizacji kolejnej inwestycji – Panattoni Park Zielona Góra III, która zostanie ukończona w kwietniu 2023 roku i obejmie 29 140 m kw. – „Lokalizacja niedaleko drogi S3 i autostrady A2 przyciąga przedstawicieli wielu sektorów, którzy zyskują doskonałą perspektywę międzynarodowej działalności. Dlatego na nasze zielonogórskie inwestycje już postawili przedstawiciele z takich branż jak automotive, kurierska czy akcesoriów sportowych. Firmy dodatkowo korzystają z położenia w obrębie miasta oraz bliskości kampusów uczelni wyższych, zapewniającej dopływ wykwalifikowanych pracowników."mówi Aleksandra Kucharek, Development Director z Panattoni

Bardzo mocnym atutem nowej zielonogórskiej inwestycji jest szereg rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa, energooszczędności czy dobrostanu użytkowników. Inwestycja będzie certyfikowana metodą BREEAM na poziomie Excellent – najwyższej spotykanej na polskim rynku. Obiekt zostanie wyposażony m.in. w kompleksowe olicznikowanie, czy też inteligentne oświetlenie. Pracownicy skorzystają z nowoczesnych biur, zbadanych przez specjalistów pod kątem akustyki, jakości powietrza i dostępu światła dziennego. Ponadto Panattoni dostarczy infrastrukturę dla rowerzystów oraz punkty ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja jest realizowana we współpracy z ekologiem, który pomoże zadbać m.in. o jej bioróżnorodność.

Region gigantów

Na województwo lubuskie stawiają giganci swoich branż, szczególnie sektora e-commerce. Panattoni m.in. realizuje ok. 250 000 m kw. dla dwóch przedstawicieli niemieckiego rynku e-handlu, działających w całej Europie – Hermes Fulfillment (Grupa Otto) i BestSecret w zachodniej Polsce. Ponadto w Sulechowie deweloper wybudował największe centrum dystrybucyjne dla TK Maxx w Europie Kontynentalnej, o powierzchni 61 135 m kw. Panattoni w regionie lubuskim ukończyło także obiekt „szyty na miarę" dla jednego ze światowych liderów sprzedaży internetowej. BTS Świebodzin zajął 200 000 m kw. i był największą inwestycją przemysłową ukończoną w 2021 roku. Bliskość zachodniej granicy pozwala na obsługę z Polski nie tylko Niemiec, ale praktycznie całej Europy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.