Nie było łatwo przeforsować w Warszawie decyzji o budowie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Na szczęście nowy szpital będzie gotowy za dwa lata. A w nim pierwszy w Lubuskiem OIOM dla małych dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Lubuskiem, jako jedynym województwie w kraju, brakuje dziecięcego szpitala i co najgorsze pediatrycznego OIOM-u (oddziału intensywnej opieki medycznej red.). A to może nieść fatalne w skutkach konsekwencje. Przy każdym ostrym przypadku trzeba doliczyć czas, by dowieźć dzieci do szpitali w Poznaniu, Wrocławiu czy Szczecinie. A tego może zabraknąć. Problem wskazywał krajowy i wojewódzki konsultant pediatrii, którzy wspierali lubuską marszałek w staraniach w budowie całkiem nowej placówki.

– Traktuję tę inwestycję jako pierwszą na liście pilnych działań zmierzających do poprawy dostępności dzieci do świadczeń medycznych na terenie województwa lubuskiego – podkreślała prof. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

– Budowa takiego szpitala to inwestycja o kluczowym znaczeniu nie tylko dla rozwoju lubuskiej pediatrii, która cierpi na wiele niedostatków, które powodują, iż w różnych zestawieniach i rankingach zajmuje ostatnie miejsce w Polsce. Najbardziej dojmujące problemy to brak lekarzy i specjalistycznych oddziałów. Nie mamy w regionie m.in. niezwykle potrzebnych oddziałów intensywnej opieki medycznej dla dzieci, zakaźnego czy onkologii dziecięcej, co powoduje, że dostęp naszych małych pacjentów do tych świadczeń jest bardzo utrudniony – pisał w liście do marszałek w 2014 r. dr Tomasz Jarmoliński, wojewódzki konsultant pediatrii.

Kazimiera Kucharska-Barczyk, ordynator Klinicznego Oddziału Pediatrii w szpitalu w Zielonej Górze: – Obecnie często mali pacjenci z rodzicami po specjalistyczną opiekę medyczną wyjeżdżają poza region. Na tej migracji tracimy wszyscy, pacjenci ich rodzice oraz lubuskie szpitale.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to jedna z kluczowych inwestycji w ramach RPO. Na zdjęciu: uroczyste wbicie łopaty pod inwestycję z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak, ordynator Kazimiery Kucharskiej-Barczyk, członek zarządu województwa Alicji Makarskiej, europosła Dariusza Rosatiego, senatora Roberta Dowhana i prezesa szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marka Działoszyńskiego
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to jedna z kluczowych inwestycji w ramach RPO. Na zdjęciu: uroczyste wbicie łopaty pod inwestycję z udziałem marszałek Elżbiety Anny Polak, ordynator Kazimiery Kucharskiej-Barczyk, członek zarządu województwa Alicji Makarskiej, europosła Dariusza Rosatiego, senatora Roberta Dowhana i prezesa szpitala uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marka Działoszyńskiego  Arch. Lubuskie.pl

A jednak się udało!

Szpitalne mury od roku już rosną przy ul. Podgórnej. Nim to się mogło wydarzyć, trzeba była przejść czasochłonną ścieżkę. Zdobyć opinię wojewody, wpisać inwestycję do tzw. map potrzeb zdrowotnych, uzyskać zgodę komitetu sterującego przy Ministrze Zdrowia. Inwestycję marszałek musiała najpierw przeforsować w Warszawie. Co nie było łatwe, bo nikt tam o Lubuskiem nie myślał.

– Pamiętam, jak minister zdrowia, ze swoimi urzędnikami, głosował na posiedzeniu komitetu przeciwko budowie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Udało się go przegłosować, głosami samorządowców – wspomina Elżbieta Polak, lubuska marszałek, która od lat lobbuje powstanie lecznicy.

Potem samorząd woj. lubuskiego wyłożył kasę potrzebną na wkład własny. Marszałek przekonała radnych sejmiku, by zwiększyli o 20 mln dotację. Powód? Boom budowlany podniósł ceny na rynku, oferty wykonawców przekraczały pierwotnie zabudżetowane środki na budowę szpitala.

– Wybudowanie Centrum to priorytet samorządu województwa. Nie ma nic ważniejszego niż poprawa dostępności do leczenia matek i dzieci. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zapewni im kompleksową opiekę – tłumaczy marszałek Elżbieta Polak.

Buduje Mostostal

Rok temu, w kwietniu, otwarto koperty złożone w przetargu na budowę szpitala. Wybrano ofertę firmy Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Spółka wybuduje lecznicę w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Mostostal budował ważne i nowoczesne lecznice: onkologię w Gliwicach, pediatrię w Chorzowie, czy szpital w Kędzierzynie.

Ale rozstrzygnąć przetarg nie było łatwo. Pierwszy zakończył się fiaskiem. W drugim najkorzystniejsza okazała się oferta gliwickiej spółki (opiewała na ok. 98,7 mln zł).

Mostostal miał 20 dni, by przedstawić koncepcję budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego. Gdy zyskał akceptację marszałek, zabrał się za przygotowanie dokumentacji projektowej. Pozwolenie na budowę uzyskał latem ub.r. Jak mu idzie budowa? Mostostal trzyma się harmonogramu prac, budowlańcy idą równym tempem. Zakończyli już wszystkie roboty żelbetowe części podpiwniczonej, wykonali izolację. Teraz zajęli się deskowaniem i zbrojeniem elementów konstrukcyjnych parteru, potem pierwszego piętra. Wpięto już sieci – kanalizację sanitarną, deszczową, wodną, zakończono pierwszy etap podłączania sieci ciepłowniczej. Wybudowany jest już budynek trafostacji, można montować w nim wyposażenie.

Kiedy szpital będzie gotowy? Do 30 października 2020 r. W pierwszym kwartale 2021 r. ma przyjąć pierwszych pacjentów.

WŁADYSŁAW CZULAK

Łóżko dla mamy?

Jak będzie wyglądać opieka nad maluchami rodziców, którzy zdecydują się na leczenie pociech w nowym zielonogórskim szpitalu? Rodzice malutkich dzieci często śpią na szpitalnych podłogach, krzesłach, byle być przy chorym dziecku. Jaki standard zaoferuje im budowane Centrum Zdrowia Matki i Dziecka? Czy architekci zadbali, by w salach zmieściły się składane łóżka dla rodziców, którzy nie chcą pozostawić dzieci samych?

– W nowym szpitalu na oddziałach będą głównie sale jedno- i dwuosobowe, z możliwością ustawienia łóżka dla rodzica. Każda sala będzie miała oddzielną łazienkę. Ponadto na każdym oddziale zaplanowano dodatkowe dwa pokoje hotelowe dla rodziców czy opiekunów – mówi „Wyborczej” Sylwia Malcher-Nowak. W Centrum będą również na każdym oddziale ogólnodostępne pokoje socjalne oraz pomieszczenia przeznaczone dla karmiących mam. Na każdym oddziale starsze dzieci będą mieć pokoje zabaw. W głównym holu (obok punktu gastronomicznego) powstanie także duża świetlica dla dzieci. Czy rodzice zapłacą za dodatkowe łóżko? Tego na razie szpital nie ustalił.

Będzie 170 łóżek i łóżeczek

Centrum ma zapewnić nowoczesną bazę łóżkową i diagnostyczno-zabiegową spełniającą najwyższe standardy nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego. Komfort leczenia wzrośnie, bo oddziały, gdzie przebywają dorośli pacjenci, zostaną odseparowane. W sumie w nowym szpitalu znajdzie się aż 170 łóżek dla pacjentów. Nowy szpital poszerzy zakres świadczeń dla dzieci o te, które obecnie nie są dostępne w naszym województwie.

– W efekcie dzieci i młodzież wyjeżdżają leczyć się do szpitali w innych regionach. Dlatego w strukturze oddziałowej zaplanowano takie nowe oddziały: onkologii dziecięcej oraz anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci. W planach jest również wydzielenie w oddziale pediatrii tzw. odcinka izolacyjno-zakaźnego – wymienia Sylwia Malcher-Nowak. W Centrum Zdrowia Matki i dziecka nie planuje się natomiast tak wysokospecjalistycznych oddziałów jak kardiochirurgia dziecięca, toksykologia czy transplantologia.

Za to na oddziale pediatrii ogólnej zostaną wydzielone łóżka na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej. A na oddziale chirurgii i urologii, także dla chirurgii noworodka i traumatologii. Do centrum zostanie przeniesiony cały oddział położnictwa z traktem porodowym i salami cesarskich cięć cesarskich, a także oddział neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka. Powstanie kilkanaście stanowisk OIOM, w tym także te z łóżkami dla starszych dzieci.

 • 46 – tyle łóżek znajdzie się na oddziale pediatrii z wydzielonymi łóżkami na potrzeby diabetologii, endokrynologii, hematologii, nefrologii
 • 6 – łóżek znajdzie się w izolatkach
 • 30 – łóżek powstanie na oddziale chirurgii i urologii dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również dla potrzeb chirurgii noworodka i traumatologii
 • 12 – łóżek – znajdzie się na oddziale onkologii dziecięcej
 • 23 – łóżka dla młodych mam
 • 23 – łóżeczka dla noworodków
 • 2 – sale do cięć cesarskich
 • 15 – łóżeczek intensywnej terapii noworodka
 • 12 – stanowisk OIOM

Bank mleka już działa!

W szpitalu od kilku tygodni działa bank mleka. Jedenasty w Polsce.

Szpital wygrał w ministerialnym konkursie blisko 600 tys. zł. Mógł kupić pasteryzatory mleka kobiecego, analizatory składu mleka, specjalne zmywarki, laktatory i zamrażarkę szokową (dzięki niej mleko będzie mogło być magazynowane przez kilka miesięcy).

Bank mleka to właściwie małe laboratorium. Wymagana jałowość mleka pociąga za sobą rygorystyczne procedury.

O poradnictwo laktacyjne dbają dwie położne posiadające kwalifikacje certyfikowanego doradcy laktacyjnego oraz neurologopedy.

W mieście jest bardzo dużo mam, które mają dużo mleka i chciałyby się nim podzielić. Nakarmić inne dziecko, które z różnych przyczyn nie ma szansy na to, co najlepsze, czyli mleko kobiety.

Świetna neonatologia!

17 proc. dzieci, które rodzą się w zielonogórskim szpitalu, to wcześniaki. Liczba przekracza blisko trzykrotnie średnią krajową. Powód? Szpital jako jedyny w województwie ma trzeci stopień referencyjności, czyli posiada kompetencje do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami. Trafiają tu matki w zagrożonej ciąży. W 2017 r. liczba dzieci, które urodziły się ze skrajną masą urodzeniową, czyli ważące mniej niż kilogram, wyniosła 30. Ile z nich przeżyło? Z roku na rok jest coraz lepiej. W 2015 r. przeżywało co 4. dziecko, dziś umiera jedynie co piąte.

Kto i ile wyłożył na nowy szpital?
 • Pieniądze na szpital
 • Dotacja UE – ok. 69 mln zł
 • Budżet państwa – ok. 9 mln zł
 • Budżet woj. lubuskiego – ok. 29 mln zł
 • Szpital Uniwersytecki – ok. 5 mln zł
 • Razem: ok. 112 mln zł
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ludzie obudźcie się! Kto będzie w tym nowoczesnym szpitalu dziecięcym pracował?! Sami lekarze? Bo w szpitalu dramatycznie brakuje personelu średniego! Pielęgniarki i technicy
  nie strajkują. Głosują nogami.Wiele oddziałów jest na granicy wydolności z powodu coraz mniejszej obsady pielęgniarskiej.A przecież trzeba będzie dać wysokie pensje specjalistom lekarzom, aby ich zachęcić do pracy w Zielonej Górze...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0