W czwartek 9 maja w Lubuskim Teatrze zagra Zozula. Zespół w swojej muzyce łączy echa ukraińskich pieśni ludowych z elementami elektroniki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zozulę założyli Olga Olejnik, pochodząca z Ukrainy wokalistka, która swoje życie związała z Zieloną Górą, oraz gitarzysta Krzysztof Gumienny, który obsługuje jeszcze elektronikę i tank drum. Skład zespołu uzupełnia Roman Beta (instrumenty klawiszowe, elektronika).

- Kiedy byłam mała, babcia opowiadała mi mnóstwo ciekawych historii. Wśród nich była historia o dziewczynie, która utopiła się z miłości. Wywarła ona na mnie ogromne wrażenie. Napisałam o tym wiersz, a mój przyjaciel Bartek Wilk stworzył do niego muzykę. Tak powstała Zozula. A to dlatego, że utwór jest opowiedziany z perspektywy kukułki. „Zozula” w języku ukraińskim przestarzale oznacza właśnie kukułkę - opowiadała Olejnik w programie „Look na Kulturę”.

Zespół w swojej muzyce sięga po tradycyjne wschodnie melodie i pieśni. W repertuarze ma dwie aranżacje utworów ludowych, ale już pozostałe kompozycje są autorskie. Twórczość zespołu jest o tyle ciekawa, że muzycy eksperymentują z elektroniką i różnego rodzaju instrumentami. - Staramy się zbudować pomost między tradycją a nowoczesnością. Źródłowe brzmienia często przybierają formy psychodeliczne i mantrowe - tłumaczą.

Zozula w Lubuskim Teatrze zagra na scenie kameralnej. Muzycy na koncert zaprosili wielu gości. Z zespołem gościnnie wystąpią: Katarzyna Pusowska (skrzypce, wokal), Bartek Wilk (perkusja), Stanisław Zimniewicz (instrumenty perkusyjne), Jakub Osypiński (trąbka), Konrad Rogiński (instrumenty etniczne) oraz zyskujący popularność zespół śpiewu tradycyjnego PRABABA w składzie: Justyna Borys, Joanna Fuczko i Viktoriia Korol. 

Koncert zespołu ZOZULA w Lubuskim Teatrze. Czwartek, 9 maja, godz. 19.00. Bilety po 30 zł.

 

Plakat promujący koncert zespołu ZOZULA w Lubuskim Teatrze
Plakat promujący koncert zespołu ZOZULA w Lubuskim Teatrze  mat. prasowe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem