Finał IMP to nagroda za drużynowe, ligowe złoto rok wcześniej, dlatego najlepszych polskich żużlowców walczących o mistrza znów zobaczymy w Lesznie. Stelmet Falubaz reprezentować będą Patryk Dudek i Piotr Protasiewicz. Początek turnieju w niedzielę o godz. 19, transmisja w nSport+.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Protasowi" szans na tytuł nie odbieramy, lecz wiadomo, że są one raczej nikłe. I tylko dlatego trochę mocniej będziemy trzymać kciuki za Patryka Dudka. "Duzers" jest w kwiecie wieku i od lat utrzymuje się w czołowej trójce polskich żużlowców obok Macieja Janowskiego ze Sparty Wrocław i Bartosza Zmarzlika ze Stali Gorzów. Choć - jak na ironię - w zeszłorocznym finale IMP to "Pepe" uplasował się jedną pozycję wyżej od Dudka, zajmując 6. lokatę.

Wyżej wymienieni Zmarzlik i Janowski będą głównymi konkurentami "Duzersa", choć oczywiście nie wolno lekceważyć gospodarzy: Janusza Kołodzieja, trzykrotnego zwycięzcy IMP (i zeszłorocznego finalisty), czy Piotra Pawlickiego, który po złoto sięgnął przed rokiem. Oprócz umiejętności mają jeszcze atut własnego toru.

Szalenie groźni okazać mogą się też wielce utalentowani juniorzy, a więc Dominik Kubera i Maksym Drabik, którzy udowodnili już, że potrafią jeździć na równi z czołówką światowego żużla i dopiero co sięgnęli z polską kadrą po zwycięstwo w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów. Przy czym Kubera jako zawodnik Unii Leszno też pojedzie na domowym torze.

Jakie szanse ma Patryk Dudek? Trudno powiedzieć, bo jak na razie w tym sezonie jeździ w kratkę. Genialnych występów, poza niektórymi zawodami z cyklu Grand Prix, raczej nie notował. Jeśli w niedzielę przebije się do finału, to już będzie dużo.

W piątek wychowankowi Falubazu na torze w Gdańsku nie udało się obronić tytułu Indywidualnego Międzynarodowego Mistrza Ekstraligi. Zajął siódme miejsce. Polaków przed nim było dwóch - złoty Bartosz Zmarzlik i srebrny, także wspomniany już wcześniej, Piotr Pawlicki.

Dudek po tytuł IMP sięgnął dotąd raz - w 2016 r., właśnie na torze w Leśnie. Rok później w Gorzowie był trzeci.

W historii IMP osiem złotych medali wywalczył Tomasz Gollob, pięć Zenon Plech, a po cztery Andrzej Wyglenda i Florian Kapała. Ze startujących w tegorocznym finale trzy tytuły na koncie ma Kołodziej.

LISTA STARTOWA FINAŁU IMP 2019 W LESZNIE:

1. Maciej Janowski (Sparta Wrocław)
2. Krystian Pieszczek (Wybrzeże Gdańsk)
3. Norbert Kościuch (Get Well Toruń)
4. Dominik Kubera (Unia Leszno)
5. Piotr Pawlicki (Unia Leszno)
6. Kacper Gomólski (Wybrzeże Gdańsk)
7. Wiktor Lampart (Motor Lublin)
8. Oskar Fajfer (Start Gniezno)
9. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)
10. Adrian Cyfer (Wybrzeże Gdańsk)
11. Adrian Miedziński (Włókniarz Częstochowa)
12. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)
13. Przemysław Pawlicki (GKM Grudziądz)
14. Maksym Drabik (Sparta Wrocław)
15. Janusz Kołodziej (Unia Leszno)
16. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem