W Warszawie odbyła się tradycyjnej gala PGE Ekstraligi. Głównym bohaterem był Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów. Statuetkę dla najlepszego obcokrajowca odebrał zaś Martin Vaculik ze Stelmetu Falubaz Zielona Góra.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najbardziej wzruszający moment żużlowej gali 2019 to z pewnością wręczenie nagrody specjalnej od Polskiego Związku Motorowego i Ekstraligi Żużlowej. Za zdobycie mistrzostwa świata otrzymał ją 24-letni Bartosz Zmarzlik, kapitan Stali Gorzów. Nagrodę wręczył mu Tomasz Gollob, mistrz globu z 2010 r. Na sali obecny był także mistrz z 1973 r. Jerzy Szczakiel.

– Wreszcie dopadłem złoto, gdy miałem 39 lat – opowiadał Gollob. – Bartkowi od początku mówiłem, że jeśli do mojej energii dołoży jeszcze 10 proc. i będzie uważnie słuchał, to skrócę mu ten dystans o 10 lat, a wyszło jeszcze lepiej.

To złoto zdobyliśmy wspólnie – dodał Zmarzlik. – Panu Tomkowi zawdzięczam tak wiele, dziękuję za te dziesiątki przegadanych godzin. A dziś dodatkowo taka wyjątkowa nagroda od tak wielkiego mistrza. Przyznaję, że marzyłem o tym dniu od dziecka, o takim wieczorze jak w sobotę na Motoarenie, ale nie śniłem, że to spełni się tak szybko. Ogromny szacunek dla tych, którzy na tej mojej sportowej drodze mnie szczerze wspierają. Od soboty chodzę niewyspany, ale bardzo szczęśliwy, bo spotyka mnie tyle przyjemnego. W końcu jednak usiądę w domu, z bliskimi, i pewnie wtedy naprawdę się wzruszę. Stała się przecież rzecz niebywała. Mówią, że Bartosz Zmarzlik jest mistrzem świata. Niesamowite.

Zmarzlik czwartego „Szczakiela” z rzędu zabrał w kategorii Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu. W 2016 r. wygrywał jeszcze jako junior. Wcześniej, trzy lata z rzędu, miał najwyższą średnią w PGE Ekstralidze. W tym roku minimalnie wyprzedził go Leon Madsen. – Jedziemy dalej i walczymy dalej, dla kibiców, dla Polski. Nasze środowisko jest naprawdę zgrane i koleżeńskie. Pchajmy razem nasz żużel do góry. Od razu też mówię, że tego „Szczakiela” łatwo nikomu nie oddam – śmiał się zawodnik Stali Gorzów.

Najlepszym juniorem sezonu 2019 został Maksym Drabik ze Sparty Wrocław, od niedawna podwójny mistrz świata w młodzieżowej kategorii. Trenerem roku został Piotr Baron z Unii Leszno, a zawodnikiem zagranicznym Martin Vaculik z Stelmetu Falubaz Zielona Góra.

- Jestem zadowolony z decyzji, którą podjąłem rok temu. To najlepszy ruch, jaki mogłem zrobić. Przenosiny do Zielonej Góry bardzo mi pomogły. Jestem tu szczęśliwy. Czują się w Falubazie bardzo dobrze, zostałem świetnie przyjęty nie tylko przez drużynę czy osoby pracujące w klubie, ale przede wszystkim przez kibiców. Do dzisiaj pamiętam ubiegłoroczną prezentację, która odbywała się w niskiej temperaturze. Przywitanie mojej osoby było tak gorące, że nawet przez chwilę nie czułem zimna. Od tego momentu poczułem tę wyjątkową atmosferę panującą w Zielonej Górze - powiedział Vaculik.

Wspaniała szarża Emila Sajfutdinowa na torze w Częstochowie została uznana za bezdyskusyjny przyczynek do wybrania Rosjanina bohaterem wyścigu sezonu. Tak zadecydowała redakcja sportowa platformy Canal+.

Kibice z Lublina zostali nagrodzeni przez PGE Ekstraligę za fantastyczny doping dla wszystkich zespołów i zawodników oraz zaangażowanie na meczach. Po raz pierwszy kibice wybierali też najładniejszy kombinezon drużyny ligowej w PGE Ekstralidze. Tutaj również wygrali lublinianie.

WYNIKI GALI PGE EKSTRALIGI 2019

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu:

 1. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) - 47,09 proc.
 2. Janusz Kołodziej (Unia Leszno) - 15,40 proc.
 3. Maciej Janowski (Sparta Wrocław) - 15,00 proc.
 4. Piotr Pawlicki (Unia Leszno) - 13,10 proc.
 5. Maksym Drabik (Sparta Wrocław) - 9,42 proc.

Niespodzianka Sezonu:

 1. Mikkel Michelsen (Motor Lublin) - 32,68 proc.
 2. Paweł Miesiąc (Motor Lublin) - 30,60 proc.
 3. Anders Thomsen (Stal Gorzów) - 12,99 proc.
 4. Jakub Jamróg (Sparta Wrocław) - 12,83 proc. 
 5. Wiktor Lampart (Motor Lublin) - 10,90 proc.

Najlepszy Junior Sezonu:

 1. Maksym Drabik (Sparta Wrocław) - 28,90 proc.
 2. Bartosz Smektała (Unia Leszno) - 28,77 proc.
 3. Wiktor Lampart (Motor Lublin) - 27,05 proc.
 4. Michał Gruchalski (Włókniarz Częstochowa) - 8,13 proc.
 5. Dominik Kubera (Unia Leszno) - 7,15 proc.

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu:

 1. Martin Vaculik (Falubaz Zielona Góra) - 28,94 proc.
 2. Emil Sajfutdinow (Unia Leszno) - 28,46 proc.
 3. Leon Madsen (Włókniarz Częstochowa) - 27,85 proc.
 4. Tai Woffinden (Sparta Wrocław) - 8,99 proc.
 5. Jason Doyle (Get Well Toruń) - 5,77 proc.

Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu:

 1. Piotr Baron (Unia Leszno) - 34,71 proc.
 2. Jacek Ziółkowski (Motor Lublin) - 26,62 proc.
 3. Marek Cieślak (Włókniarz Częstochowa) - 16,79 proc.
 4. Dariusz Śledź (Sparta Wrocław) - 15,07 proc.
 5. Adam Skórnicki (Falubaz Zielona Góra) - 6,82 proc.

Najładniejszy Wzór Kevlaru Drużyny PGE Ekstraligi:

 1. Motor Lublin - 22,00 proc.
 2. Falubaz Zielona Góra - 21,79 proc.
 3. Sparta Wrocław - 14,93 proc.
 4. Unia Leszno - 14,50 proc.
 5. Stal Gorzów - 10,61 proc.
 6. Włókniarz Częstochowa - 10,37 proc.
 7. GKM Grudziądz - 3,44 proc.
 8. Get Well Toruń - 2,37 proc.

Wyścig Sezonu – nagroda redakcji sportowej Canal+:

 1. Emil Sayfutdinov (Unia Leszno)
 2. Artiom Łaguta (GKM Grudziądz)
 3. Maksym Drabik (Sparta Wrocław)
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem