Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O młodym żużlowcu z Czech zrobiło się głośno po jego rewelacyjnych startach w tegorocznych Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów (startuje tam też czeska ekipa). Nie miał przy tym problemów, by regularne dwucyfrowe wyniki robić też w pojedynkę - zajął wysokie szóste miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów i trzecie w zawodach o tytuł najlepszego czeskiego żużlowca. Największy sukces celebrował zaś w sierpniu po wygranej w finale Pucharu Europy U-19. Po drodze sięgnął jeszcze po mistrzostwo Czech z Marketą Praga.

18-latek z zielonogórskim klubem związał się aż 3-letnią umową. O podpisaniu kontraktu mówiło się od dłuższego czasu. Kvech m.in. został zaproszony do udziału w Memoriale Rycerzy Speedwaya. Przy W69 jeździł solidnie, zajął czwarte miejsce.

- To bardzo fajny tor. Czułem się na nim dobrze i nie miałem większych problemów ze znalezieniem odpowiednich ustawień. Występ w Memoriale traktowałem trochę jako trening i dopasowanie sprzętu pod kątem sezonu - przyznaje teraz Kvech.

Żużlowiec urodził się Strakonicach, mieszka i uczy się w Pradze. Jego żużlowymi idolami są Greg Hancock i Tai Woffinden.

- Transfer do Zielonej Góry to najlepsza rzecz, jaka mogła mnie spotkać. Muszę się rozwijać, a Stelmet Falubaz da mi takie możliwości. Bardzo się cieszę, że dołączyłem do takiego klubu. Dla mnie to zaszczyt - nie ukrywa entuzjazmu Czech.

Dla Falubazu ściągnięcie Kvecha to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Szansa na "odchowanie" zawodnika, który z klubem zwiąże się na lata. Niewykluczone jednak, że zadebiutuje już w przyszłym sezonie.

- Jazda w PGE Ekstralidze to dla niego spore wyzwanie, ale Stelmet Falubaz ma szczęście do zagranicznych talentów - twierdzi Wojciech Domagała, prezes ZKŻ SSA. - Janek pod wodzą trenera Piotra Żyto jeszcze bardziej rozwinie swoje umiejętności - dodaje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.