Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co tu dużo mówić - zielonogórska drużyna jest w gazie. Gracze Żana Tabaka wygrali 7 z ostatnich 9 meczów, jedynie w lidze VTB ulegając potęgom w postaciach CSKA Moskwa i Lokomotiwu Kubań. Dobrą passę przerwali w poniedziałek w Krasnodarze, ale zwycięski marsz mogą kontynuować w polskiej Energa Basket Lidze. Przypomnijmy, na krajowym podwórku Stelmet ostatni raz przegrał 11 października z Polskim Cukrem Toruń.

W czwartek do hali CRS przyjeżdża jednak jeden z pretendentów do medali i wciąż aktualny drugi wicemistrz Polski. Mowa o Asseco Arce Gdynia, jednym z najlepiej prowadzonych klubów w PLK. Drużyna z Gdyni nie zaliczyła, co prawda, tak gorącego startu jak przed rokiem, zmieniła nieco swój system po zwolnieniu dobrze znanego nam Jamesa Florence'a (w latach 2016-18 grał dla Stelmetu), ale też nie tak bardzo, bo w roli gracza oddającego po kilkanaście prób rzutowych na mecz Florence'a zastąpił kontuzjowany obecnie Phil Greene.

Powiedzieć trzeba, że rywale dysponują szerokim i dobrze zbilansowanym składem. Jądrem, wokół którego krążą pozostali gracze, jest rzucający 19,7 pkt na mecz i kochający grę w izolacjach skrzydłowy Josh Bostic. Amerykanina otaczają zadaniowcy, wśród których nie brakuje atletów z zagranicy, ale i czołowych rodzimych graczy o olbrzymim doświadczeniu (patrz Krzysztof Szubarga, Adam "Bestia" Hrycaniuk, Bartosz Wołoszyn). 

Kluczem do zwycięstwa Stelmetu będzie zapewne intensywna obrona linii 6,75 m, skąd Arka oddaje aż 29 prób rzutowych na mecz (2. miejsce w lidze) na blisko 39-procentowej skuteczności (5. miejsce w lidze). Innym ważnym aspektem będzie gra na deskach, gdzie panowie Gordon, a zwłaszcza Radić i Meier, nie będą mogli pozwolić na wygranie fizycznej walki parze gdyńskich kolosów Devonte Upson-Adam Hrycaniuk.

Czwartek, 28 listopada. Stelmet Enea BC Zielona Góra podejmuje we własnej hali Asseco Arkę Gdynia. Początek meczu o godz. 17.30.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.