Pokaz fantastycznej organizacji gry koszykarzy Żana Tabaka oglądaliśmy już od pierwszych minut meczu. Na dzień dobry sprawili gościom serię 9:0, straszyli tylko rotacjami na obwodzie, lecz piłki wykańczali głównie spod kosza. Dużo akcji post-up szło na Jarosława Zywskowskiego, a mimo to gra wyglądała naprawdę płynnie. Nieudane próby dobija Drew Gordon, swoje półhaki dorzuca zabójczo skuteczny Ivica Radić.

Goście z Gdyni okropnie się męczą, dlatego też postanawiają podejść bliżej kosza, trochę energii pod tablicami wnosi Adam Hrycaniuk. Ostatnie słowa w pierwszej kwarcie należą do przyjezdnych - po trójce Krzysztofa Szubargi i punktach Dariusza Wyki w kontrze ta kończy się wynikiem 26:17 dla Stelmetu.

Obraz spotkania zmienia się w drugiej kwarcie. Oglądamy mnóstwo fizyczności, sędziowie gwiżdżą niemal w każdej akcji. Obie ekipy wystawiają się wzajemnie na grę nerwów. Gra zwalnia, kosze wpadają rzadko, najczęściej z linii wolnych. Zielonogórzanie utrzymują jednak wyraźną przewagę po kolejnych półhakach Tony'ego Meiera i Ivicy Radicia, prowadzą 33:19.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Asseco Arka GdyniaStelmet Enea BC Zielona Góra - Asseco Arka Gdynia Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Pod względem atletycznym Arka prezentuje się imponująco. Nawet z małym, ale napakowanym "Szubim" na parkiecie, choć to najłagodniejsza wersja piątki gości. W przypadku gdy wychodzą sami Amerykanie, ich przewaga fizyczności staje się zauważalna.

Kto by jednak podejrzewał, że po 16 minutach gry goście będą mieli ledwie 4 zbiórki! Koszykarze Stelmetu trafiają na ponad 80 proc. skuteczności, 28 oczek wrzucają spod kosza. Nieprawdopodobne!

Atmosferę, chcąc nie chcąc, podkręcają sędziowie. Po kilku ich kontrowersyjnych gwizdkach na korzyść Arki w hali CRS słychać tumult, jakiego dawno nie było. Gospodarze, podenerwowani, oddają mało opłacalne próby z półdystansu. Arka podchodzi na 10 punktów, ale trójkami w ostatniej minucie przed zmianą stron sytuację uspokajają Ludde Hakanson i Przemysław Zamojski. Stelmet do szatni zabiera wynik 51:35.

Cóż, w pierwszych minutach trzeciej kwarty dwie trójki z rzędu zasiał Meier i prowadzenie Stelmetu wzrosło szybko do 22 oczek. Później prowadzenie jeszcze rośnie, bo za kiepskie minuty w pierwszej połowie rewanżuje się wyciągający rywalom piłki z rąk Marcel Ponitka. W połowie tej części gry jest już 64:39 dla Zielonej Góry. Gościom nic nie idzie, może czasem jakaś efektowna akcja...

Niedługo później z boiska wylatuje Przemysław Zamojski. Rzucający obrońca Stelmetu łapie faul niesportowy, a już wcześniej miał "technika". Sędziowie po obejrzeniu powtórki wideo uznali, że wszedł specjalnie pod nogi rzucającego spod kosza Hammondsa. Na pierwszy rzut oka nic takiego nie dało się zauważyć, ale nie spieramy się - to arbitrzy oglądali nagranie i pewnie wiedzą lepiej.

Gdynia przegrywa trzecią kwartę 16:20. Gdyby nie trójki Josha Bosticia i Bartłomieja Wołoszyna w końcówce, z trudem przekroczyliby 10 oczek.

Ostatnie 10 minut bez większej historii. Jak zwykle przy wysokim prowadzeniu Żan Tabak daje swoim graczom zielone światło na rzuty za trzy z każdej otwartej pozycji. Szybko korzystają Meier i Łukasz Koszarek, a później kolejni. Przewaga gospodarzy dojeżdża momentami do 30 punktów, Gdynia się poddaje.

Końcowy wynik 87:65 dla Zielonej Góry. Goście zmiażdżeni. O wspomnianej już na początku i zachwycającej organizacji gry Stelmetu pod wodzą trenera Tabaka niech świadczą tylko dwa oczka, które Arka zdobyła z kontry.

STELMET ENEA BC ZIELONA GÓRA  87:65  ASSECO ARKA GDYNIA

Kwarty: 26:17 | 25:18 | 20:16 | 16:14

STELMET: Hakanson 11 (2), Thomasson 9, Zyskowski 17 (1), Meier 16 (4), Gordon 10 oraz Koszarek 5 (1), Zamojski 4 (1), Ponitka 8 (2), Radić 6, Mąkowski 1, Traczyk i Góreńczyk po 0.

ARKA: Szubarga 3 (1), Bostic 15 (1), Moore 4, Hammonds 11 (1), Upson 4 oraz Wołoszyn 11 (3), Emelogu 6, Hrycaniuk 6, Czerlonko 3 (1), Wyka 2, Kamiński 0.