Główna Komisja Sportu Żużlowego odwołała wszystkie sparingi zaplanowane na marzec. Przez obostrzenia związane z koronawirusem nie odbędą się gorzowski Memoriał Edwarda Jancarza, a także mecz Polska - Australia w Toruniu. Co z ligowymi zawodami, które wystartować miały z początkiem kwietnia?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsza kolejka żużlowej ekstraligi w nowym sezonie, zgodnie z terminarzem, odbyć miała się w pierwszy weekend kwietnia. Taki scenariusz stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. W zasadzie już mało kto spodziewa się, że zagrywki wystartują normalnie. W środę Główna Komisja Sportu Żużlowego odwołała wszystkie sparingowe potyczki zaplanowane na marzec. To oznacza, że żużlowcy nie będą mogli porządnie przygotować się do sezonu. Problemem staną się też wycieczki na treningi na zagranicznych torach. 

- Rekomendujemy, by nasi sportowcy nie wyjeżdżali za granicę - oznajmiła we wtorek Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu.

Falubaz Zielona Góra w przedsezonowych sparingach zmierzyć miał się z Kolejarzem Opole (dwa mecze), Fogo Unią Leszno (dwa mecze), szwedzkim Lejonen Gislaved (jeden mecz) i Ostrovią Ostrów Wlkp. (dwa mecze).

Ekstraliga zostanie przesunięta?

Co z zaplanowanym na początek kwietnia startem sezonu? Na razie w Polsce obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych, co oznacza, że żużlowcy teoretycznie mogliby rywalizować, ale bez udziału publiczności. Już teraz wiadomo jednak, że na jazdę przy pustych trybunach nie zgodzą się polskie kluby - oznaczałoby to zbyt duże straty. 

Na razie słychać, że pierwsze pojedynki ligowe mogą odbyć się w maju, a nawet w czerwcu i wtedy rozgrywki pojechałyby w ekspresowym tempie, możliwe, że bez fazy play-off. Są to jednak na razie wyłącznie luźne propozycje.

- Pierwszym i oczywistym krokiem są konsultacje z klubami, na pewno je teraz uruchomimy - powiedział Łukasz Szmit, wiceprzewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego. - Poza tym musimy przyglądać się sytuacji. Mamy decyzję o odwołaniu imprez masowych, ale dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą realia na początku kwietnia, kiedy mają wystartować rozgrywki w polskich ligach żużlowych. Trzeba czekać, obserwować i podejmować stosowne decyzje w odpowiednim momencie - wyjaśnił Szmit.

Stal Gorzów jeszcze przed decyzją GKSŻ zdecydowała, że 28 marca nie odbędzie się w Gorzowie Memoriał Edwarda Jancarza. „O nowym terminie poinformujemy w osobnym komunikacie” - ogłosił klub we wtorek.

29 marca nie będzie także w Toruniu towarzyskiego meczu Polska - Australia. Tu również jeszcze nie ma nowego, ewentualnego terminu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem