Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Złota w mistrzostwach świata ma w tym sezonie bronić kapitan Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik. Na razie jednak żużlowcy zostają w domach i nigdzie nie startują. Cykl Grand Prix miał w 2020 r. rozpocząć się 16 maja turniejem na Stadionie Narodowym. To już nieaktualne.

„Z powodu zakazu nałożonego przez polski rząd na wszystkie imprezy plenerowe do odwołania, w związku ze światowymi obawami zdrowotnymi dotyczącymi koronawirusa, turniej Grand Prix w Warszawie został przełożony z 16 maja na 8 sierpnia. Decyzja ta została podjęta po konsultacjach z Polskim Związkiem Motorowym, FIM, BSI Speedway i operatorem Stadionu Narodowego w trosce o bezpieczeństwo zawodników, widzów i wszystkich osób zaangażowanych w wydarzenie” - poinformowali organizatorzy.

W tej chwili pierwsze w kalendarzu GP są zawody w niemieckim Teterowie (30 maja). Aktualnie nikt nie wie, czy wtedy uda się już żużlowcom ruszyć ze ściganiem. W sierpniu zrobiło się bardzo ciasno. Możliwe, że zmagania o mistrza świata będziemy oglądać co tydzień.

Na razie nie ma za to terminów półfinałów i dwudniowego finału Speedway of Nations. Kwietniowe i majowe turnieje w Landshut, Daugavpils i Manchesterze zostały odwołane.

- W tej chwili wszystkie strony odpowiedzialne za organizację Speedway of Nations 2020 badają alternatywne terminy dla tych wydarzeń. Wiemy, że fani będą rozczarowani opóźnieniami, ale zdrowie i bezpieczeństwo całej społeczności żużlowej ma ogromne znaczenie dla nas. Ufamy, że ludzie doceniają to, że nie można zorganizować wydarzeń w kwietniu i maju. Dziękujemy naszym fanom, żużlowcom i partnerom za wyrozumiałość w tych trudnych czasach - powiedział Paul Bellamy z BSI.

TERMINY GRAND PRIX 2020:

 • 30 maja – GP Niemiec, Teterow;
 • 13 czerwca – GP Czech, Praga;
 • 18 lipca – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff;
 • 25 lipca – GP Szwecji, Hallstavik;
 • 1 sierpnia – GP Polski, Wrocław;
 • 8 sierpnia – GP Polski, Warszawa;
 • 15 sierpnia – GP Szwecji, Malilla;
 • 29 sierpnia – GP Rosji, Togliatti;
 • 12 września – GP Danii, Vojens;
 • 3 października – GP Polski, Toruń.

LISTA STARTOWA GP 2020 (według rankingu):

1. Bartosz Zmarzlik (Polska), 2. Leon Madsen (Dania), 3. Emil Sajfutdinow (Rosja), 4. Fredrik Lindgren (Szwecja), 5. Martin Vaculik (Słowacja), 6. Maciej Janowski (Polska), 7. Jason Doyle (Australia), 8. Patryk Dudek (Polska), 9. Matej Zagar (Słowenia), 10. Niels Kristian Iversen (Dania), 11. Artiom Łaguta (Rosja), 12. Antonio Lindback (Szwecja), 13. Tai Woffinden (Wielka Brytania), 14. Max Fricke (Australia), 15. Martin Smolinski (Niemcy).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA GP 2019:

1. Bartosz Zmarzlik – 132 pkt
2. Leon Madsen – 130 pkt
3. Emil Sajfutdinow – 126 pkt

4. Lindgren – 105, 5. Vaculik – 95, 6. Janowski – 87, 7. Doyle – 84, 8. Dudek – 79, 9. Zagar – 78, 10. Iversen – 77, 11. A. Łaguta – 76, 12. Lindback – 63, 13. Woffinden – 60, 14. Kołodziej – 57, 15. Lambert – 39.

MONSTER ENERGY FIM SPEEDWAY OF NATIONS 2020:

 • Landshut (Niemcy), pierwszy półfinał: Polska, Niemcy, Dania, Słowenia, Czechy, Francja, Włochy;
 • Daugavpils (Łotwa), drugi półfinał: Łotwa, Rosja, Australia, Szwecja, Ukraina, Finlandia, USA;
 • Manchester (Wielka Brytania), dwa dni finałowe: Wielka Brytania plus po trzy najlepsze ekipy z obu półfinałów.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.