Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ściganie o Złoty Kask rozpocznie się w poniedziałek o godz. 19 na torze w Bydgoszczy. Transmisję z wydarzenia pokaże telewizja nSport+. W prestiżowych zawodach wystartują dwaj zawodnicy zielonogórskiego Falubazu: wspomniani już Patryk Dudek i Norbert Krakowiak. Przepustki do startu otrzymali jako członkowie żużlowej reprezentacji Polski. 

- Rok 2020 jest dla żużla inny niż wszystkie poprzednie, a to z uwagi na sytuację pandemiczną związaną z koronawirusem. Stąd obsada została ustalona na podstawie nominacji PZM. Postanowiliśmy, że wobec braku eliminacji, w finale Złotego Kasku pojadą wszyscy reprezentanci Polski seniorów, a także czterech kadrowiczów z grona juniorów - wyjaśniał Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Stawką w finale jest nie tylko szansa zapisania się w historii krajowego żużla - najlepsza ósemka automatycznie awansuje do tegorocznego finału IMP (24 sierpnia w Lesznie). Oprócz tego, dwóch najszybszych żużlowców pojedzie w przyszłorocznych eliminacjach do cyklu Grand Prix. Najmocniejsza trójka dostanie też szansę w eliminacjach do SEC.

Lista startowa - Finał Złotego Kasku w Bydgoszczy:

1. Jarosław Hampel (Motor Lublin), 2. Janusz Kołodziej (Unia Leszno). 3. Paweł Przedpełski (Włókniarz Częstochowa), 4. Kacper Woryna (ROW Rybnik), 5. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów), 6. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra), 7. Norbert Krakowiak (Falubaz Zielona Góra), 8. Jakub Jamróg (Motor Lublin), 9. Dominik Kubera (Unia Leszno), 10. Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz), 11. Bartosz Smektała (Unia Leszno), 12. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), 13. Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa). 14. Szymon Woźniak (Stal Gorzów), 15. Kamil Brzozowski (Polonia Bydgoszcz), 16. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów), 17. Wiktor Lampart (Motor Lublin), 18. Karol Żupiński (Wybrzeże Gdańsk).

Dzień później ciężka ligowa przeprawa

Dudek i Krakowiak nie będą mieli wiele czasu na regenerację. Już dzień później, we wtorek, będą musieli stawić się w Lesznie i wraz z ekipą Falubazu Zielona Góra zmierzyć się tam z bardzo mocną drużyną aktualnych mistrzów Polski.

Mecz w Lesznie rozpocznie się o godz. 20. Spotkanie pierwotnie miało zostać rozegrane 19 lipca, ale u jednego z pracowników stadionu wykryto koronawirusa. Unia musiała przejść izolację.

Falubaz do Leszna pojedzie w dobrych nastrojach, w ostatnich dwóch spotkaniach rozbił przecież na własnym torze Stal Gorzów i Motor Lublin, ale wysokie morale na pretendentów do złota mogą okazać się niewystarczające. Tym bardziej że w ekipie Unii nie ma mowy o żadnym kryzysie - obrońcy tytułu wygrali wszystkie ze swoich pięciu dotychczasowych spotkań.

Unia kontra Falubaz. Awizowane składy:

FALUBAZ: 1. Antonio Lindbaeck, 2. Martin Vaculik, 3. Michael Jepsen Jensen, 4. Piotr Protasiewicz, 5. Patryk Dudek, 6. Norbert Krakowiak, 7. Mateusz Tonder

UNIA: 9. Emil Sajfutdinow, 10. Janusz Kołodziej, 11. Bartosz Smektała, 12. Jaimon Lidsey, 13. Piotr Pawlicki, 14. Szymon Szlauderbach, 15. Dominik Kubera

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.