To w tej chwili największy plac budowy w Nowej Soli - mówi o rozbudowie ul. Towarowej Ewa Batko, rzeczniczka magistratu. To tylko jeden z elementów dużego projektu komunikacji miejskiej. Buduje się też nowa zajezdnia autobusowa przy południowej obwodnicy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

50 mln zł – to całkowity koszt wdrożenia planu transportowego na terenie Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego. Około 36 mln pochodzi z Unii.

W projekcie bierze udział Nowa Sól i prawie wszystkie gminy powiatu nowosolskiego – bez Nowego Miasteczka i Bytomia Odrzańskiego.

– Zależy nam, żeby stworzyć dobrą komunikację nie tylko w Nowej Soli, ale w granicach subobszaru. W ramach projektu wykonujemy kilka inwestycji – mówi Andrzej Drozdek, naczelnik Wydziału Inwestycji urzędu miasta.

Z rozmachem

Jedną z nich jest rozbudowa ul. Towarowej przy PKP, a później Zjednoczenia. Okolice Towarowej zamieniły się już jakiś czas temu w duży plac budowy. Powstaje m.in. rondo i nowe miejsca postojowe.

– Będzie przebudowywany także dworzec PKP, w którym powstanie Centrum Obsługi Pasażerów – dodaje Drozdek. Zrodzą się też lokalne centra obsługi w sześciu gminach. Zostanie przebudowany dworzec autobusowy w Kożuchowie.

Paweł Knurek, kierownik budowy z firmy Export-Pribex, przyznaje, że remont Towarowej nie należy do najłatwiejszych. – Problem jest taki, że to dawny teren kolejowy i często natrafiamy na jakąś nieprzewidzianą infrastrukturę podziemną. Kolejarze sami nie wiedzieli, co mieli pod ziemią. Cały czas się z czymś borykamy – np. trafiamy na jakieś kable bez właściciela, których nie ma nawet na mapach. Albo są jakieś elementy wodociągów, których w zasadzie nie powinno być – tłumaczy Knurek.

Zajezdnia i autobusy

Przy południowej obwodnicy Nowej Soli (obok ronda Województwa Lubuskiego) buduje się zajezdnia autobusowa. Wykonawcą prac jest Exalo Drilling z Piły. Koszt? Prawie 11 mln zł.

– Powstanie stacja paliw, budynek administracyjno-biurowy, miejsca parkingowe dla klientów, ciąg miejsc postojowych dla autobusów i hala napraw z budynkiem socjalnym dla pracowników – wylicza Andrzej Drozdek. Termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2018 r.

Ostatnio pisaliśmy także o podpisaniu umowy na budowę nowej zajezdni autobusowej w Zielonej Górze.

Nowa Sól podpisała już też umowę z firmą Solaris na dostawę 23 nowoczesnych autobusów. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pomieszczą 60 pasażerów.

– Do tego jesteśmy w przededniu podpisania umowy z firmą Autosan na dostawę czterech kolejnych. Te przewiozą 90 pasażerów. Cieszymy się, że dzięki nowym autobusom mieszkańcy gmin leżących dalej od Nowej Soli będą mieli możliwość łatwiejszego dojazdu do miasta – do szkoły, pracy, czy żeby pozałatwiać swoje sprawy. Będzie również możliwość kupienia biletu elektronicznego. Autobusy wyjadą na ulice 1 lipca przyszłego roku – zapowiada Mirosław Paszkiewicz, specjalista magistratu ds. komunikacji miejskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem