Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kino Nysa w październiku 2015 r. zostało sprzedane za ponad 1,2 mln zł. Jego właścicielem jest zielonogórska firma AD Investment. Na razie nie wiadomo, co dokładnie znajdzie się w budynku. – Myślę o prowadzeniu tam działalności kulturalno-rozrywkowej, połączonej z gastronomią i występami na żywo – mówił w maju „Wyborczej” Dariusz Łodyga, prezes firmy. Zapewniał też, że w środku nie będzie ani dyskoteki, ani marketu. – Mam już wstępne koncepcje, ale inwestycje lubią spokój. Postaram się stworzyć coś, co każdy chciałby, by tam powstało – dodał przedsiębiorca.

Chmura punktów

W oczekiwaniu na udostępnienie budynku zielonogórzanom, prezentujemy filmik, na którym możecie obejrzeć kino Nysa w 3D. Przygotowała go firma Kadex z Poznania na zlecenie właściciela obiektu.

 

– Animacja jest wykonana na bazie chmury punktów, pozyskanej ze skaningu laserowego 3D obiektu – mówi Adam Siejkowski z firmy Kadex. – Została przygotowana w programie Archicad, gdzie poza podstawowymi elementami konstrukcyjnymi zamieściliśmy również model więźby dachowej oraz detale architektoniczne – dodaje. Dzięki pracy poznańskiej firmy, kino posiada pełną dokumentację inwentaryzacyjną w postaci modelu 3D. Mogą z niej swobodnie korzystać architekci.

Budynek usług kultury

Przypomnijmy, że kino Nysa znajduje się w rejestrze zabytków. Dodatkowo jest obwarowane zapisem „budynek usług kultury”. Na ewentualną zmianę przeznaczenia nieruchomości zgodę musieliby wyrazić radni.

Tuż po zakupie obiektu Dariusz Łodyga mówił „Wyborczej” – Doskonale wiem o „kulturalnym” opisie, sprawdzałem to i konsultowałem. Rozumiem niepokoje ludzi, to ważny obiekt w mieście. Jestem zielonogórzaninem z krwi i kości, wiem, jak kultowe jest to miejsce i jaką ma historię. Sam mam do kina Nysa sentyment. Nie pozwolę go oszpecić. Chcę wszystkich uspokoić: nie powstanie tam nic głupiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.