Liderzy i osoby promujące przedsiębiorstwa startupowe napisali list do Andrzeja Dudy ws. zmian w sądownictwie. Podpisały się pod nim 33 nazwiska, również Łukasz Rut z OPZL i Parku Interior. - Konsekwencje odbioru za granicą dotychczasowego trybu procedowania reform są dla nas dotkliwe - czytamy w liście
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łukasz Rut to kierownik nowosolskiego oddziału Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i dyrektor ds. promocji i rozwoju Parku Interior w Nowej Soli. Jest ambasadorem Startup Poland.

– U źródeł polskiej społeczności innowatorów – zarówno startupów, jak i dojrzałych przedsiębiorstw – leży świadome zaangażowanie w życie społeczne i obywatelskie. Łączy nas duma z naszego kraju, który niczym startup zbudował od podstaw ustrój demokratyczny, a wolnorynkowe swobody gospodarcze zabezpieczył systemem niezależnych sądów – piszą autorzy listu.

Czytamy w nim także, że warunkiem rozwoju innowacyjnych firm „jest przewidywalność systemu prawnego i gwarancja niezawisłości sądów”.

– Trójpodział władzy jest fundamentem tego ustroju, a jego utrzymanie jest dla nas gwarantem życia w wolnej i bezpiecznej ojczyźnie. W takim właśnie kraju pragniemy realizować nasze marzenia o własnych firmach, swobodnie konkurując na wolnych rynkach z innymi demokratycznymi państwami świata. (...) Konsekwencje odbioru za granicą dotychczasowego trybu procedowania reform są dla nas dotkliwe, a potencjalny efekt wejścia w życie przepisów będzie wyniszczający dla zaufania, jakie do tej pory zbudowaliśmy – piszą do prezydenta Andrzeja Dudy ludzie biznesu.

Przypomnijmy. Wczoraj po ogólnopolskich protestach prezydent zapowiedział zawetowanie dwóch ustaw – o Sądzie Najwyższym i KRS. Ustawę o sądach publicznych podpisał dzisiaj (wtorek 25 lipca).

Pełna treść listu:

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Szanowny Panie Prezydencie,

jako przedsiębiorcy, ale przede wszystkim obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy zaniepokojeni zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, przewidywanymi przez ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a także ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

U źródeł polskiej społeczności innowatorów – zarówno startupów, jak i dojrzałych przedsiębiorstw – leży świadome zaangażowanie w życie społeczne i obywatelskie. Łączy nas duma z naszego kraju, który niczym startup zbudował od podstaw ustrój demokratyczny, a wolnorynkowe swobody gospodarcze zabezpieczył systemem niezależnych sądów.

Uczestniczymy w globalnej konkurencji o talenty i zależy nam, aby to Polska była pierwszym wyborem dla przedsiębiorców pragnących budować innowacyjne firmy. Warunkiem sine qua non rozwoju innowacyjnych firm i powodzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przewidywalność systemu prawnego i gwarancja niezawisłości sądów.

Przedsiębiorcy opierają decyzję o prowadzeniu swojej działalności w Polsce o gwarancję stałych i przejrzystych zasad, także w sporach z administracją publiczną. Globalni, w tym polscy, inwestorzy wybierają te jurysdykcje, w których system prawny jest stabilny i nie podlega gwałtownym, nieoczekiwanym zmianom – zwłaszcza ustrojowym – chroniąc wolność gospodarczą i własność, w tym własność intelektualną.

Trójpodział władzy jest fundamentem tego ustroju, a jego utrzymanie jest dla nas gwarantem życia w wolnej i bezpiecznej ojczyźnie. W takim właśnie kraju pragniemy realizować nasze marzenia o własnych firmach, swobodnie konkurując na wolnych rynkach z innymi demokratycznymi państwami świata.

Szanujemy różnorodność poglądów politycznych w społeczeństwie i jesteśmy od nich niezależni, bo tworzone przez nas innowacje dotyczą szerokiego grona odbiorców i transformują gospodarkę w wymiarze międzynarodowym. Zwracamy szczególną uwagę, że konsekwencje odbioru za granicą dotychczasowego trybu procedowania reform są dla nas dotkliwe, a potencjalny efekt wejścia w życie przepisów będzie wyniszczający dla zaufania jakie do tej pory zbudowaliśmy.

Doceniamy Pańskie zaangażowanie w promocję innowacyjnej gospodarki i pokładamy nadzieję w Panu, jako przyjacielu młodej polskiej społeczności przedsiębiorców startupowych.

Ufamy, że dostrzegając konieczność unowocześnienia sądownictwa w Polsce, będzie Pan stał na straży demokratycznej zasady trójpodziału władzy, gwarantującej możliwość realizacji długofalowej strategii rozwoju naszego kraju.

Pragniemy wierzyć, że wykorzysta Pan przysługujące urzędowi Prezydenta RP prerogatywy do powstrzymania zmian likwidujących trójpodział władzy w Polsce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem