We Francji odbywają się uroczystości z okazji 67. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Uczestniczy w nich wielu gości z Polski. Wśród nich są żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Sprawują oni opiekę nad dziedzictwem 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sierpniu 1944 r. w Normandii walczyli m.in. żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Od 25 lat opiekę nad ich dziedzictwem sprawuje lubuska Czarna Dywizja z Żagania.

Żołnierze z Żagania uczestniczą w uroczystościach w Normandii. – Delegacje z Polski rozpoczęły rocznicowy dzień od wizyty na plaży Juno (Graye-Sur-Mer), gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku wraz ż żołnierzami kanadyjskimi lądowały siły główne 1PDPanc. Oddano honory i zapalono znicze. Przed pomnik licznie stawili się, wraz z żołnierzami Czarnej Dywizji, rekonstruktorzy historyczni z 100. Poznańskiej Drużyny Harcerzy, z grupy rekonstrukcji historycznej Breda, działającej pod egidą Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska – Białej. Przybyli również motocykliści z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Patria pod przewodnictwem Błażeja Krupy, syna żołnierza generała Maczka oraz przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia 1PDPanc Francja, na czele z Jean Pierre Ruault – mówi por. Krzysztof Gonera, oficer prasowy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

W galerii prezentujemy zdjęcia z pobytu polskiej delegacji w Normandii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem