Od początku września Nadodrzański Park Rekreacyjny w Nowej Soli miał mieć nową atrakcję - Park Fizyki, który ma stać się "Centrum Kopernika w skali mini". - Prezydent Tyszkiewicz podjął decyzję o przełożeniu otwarcia parku na wiosnę przyszłego roku - pisze na FB wiceprezydent Jacek Milewski
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koszt budowy Parku Fizyki to 4 mln zł. 2,6 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Centrum Matematyczno-Przyrodnicze lub też – nazwa wymienna – Park Fizyki powstaje przy parku linowym.

– To będzie coś, co jeszcze bardziej uatrakcyjni nasze tereny rekreacyjne. Łącznie jest ich 15-20 hektarów, które przyciągają coraz większą rzeszę ludzi. Gdyby ktoś mi powiedział kilkanaście lat temu, że Nowa Sól będzie miastem turystycznym, to – najdelikatniej mówiąc – nie uwierzyłbym – mówił w ub. roku na łamach „Wyborczej” Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Inwestycja miała zostać oddana do użytku z początkiem września br. Tak się nie stanie.

– Nie wszystko w samorządowej pracy idzie jak po maśle – przyznaje na Facebooku Jacek Milewski, wiceprezydent miasta. – Zakończenie prac budowlanych i montaż urządzeń przedłuży się co najmniej do połowy października. Patrząc na postępy prac przy budowie Parku Fizyki w naszym Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym i nieuchronnie zbliżający się okres jesienno-zimowy prezydent Wadim Tyszkiewicz podjął decyzję o przełożeniu otwarcia edukacyjnej atrakcji na wiosnę przyszłego roku. Złożyliśmy już do urzędu marszałkowskiego wniosek o przedłużenie terminu zakończenia projektu. Mam nadzieję, że decyzja w tej sprawie będzie po naszej myśli. Z opóźnieniem, ale na pewno dobiegniemy do mety – zaznacza Milewski.

Przypomnijmy. Centrum Matematyczno-Przyrodnicze buduje się na otwartej przestrzeni, obejmie cztery hektary. Zaoferuje prawie 50 urządzeń. Do tego powstanie cała infrastruktura – ogrodzenie, ścieżki, oświetlenie. Sezon jego funkcjonowania będzie trwał od maja do października.

Nowe miejsce rekreacji w mieście zostanie podzielone na strefy tematyczne, do których trafią poszczególne urządzenia interaktywne – m.in. z zakresu akustyki, hydrostatyki, mechaniki i optyki. Do tego wybudowane będą ścianki – zapachowa i fakturowa, które mają obrazować prawidła rządzące światem przyrody. Z niektórych urządzeń będzie można korzystać samemu, z innych pod okiem eksperta. Wszystkie będą wyposażone w tablice informacyjną, z której zwiedzający dowie się, w jaki sposób korzystać z danego sprzętu, jakie zjawisko ilustruje i na czym ono polega. Dla grup zwiedzających udostępnionych będzie 40 tabletów z wgranym oprogramowaniem ułatwiającym korzystanie z urządzeń w parku. Będzie można ponadto chociażby... stworzyć własnego robota i przetestować go na placu obok. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem