Koszt budowy Parku Fizyki to 4 mln zł. 2,6 mln pochodzi z Unii Europejskiej.
Centrum Matematyczno-Przyrodnicze lub też – nazwa wymienna – Park Fizyki powstaje przy parku linowym.
– To będzie coś, co jeszcze bardziej uatrakcyjni nasze tereny rekreacyjne. Łącznie jest ich 15-20 hektarów, które przyciągają coraz większą rzeszę ludzi. Gdyby ktoś mi powiedział kilkanaście lat temu, że Nowa Sól będzie miastem turystycznym, to – najdelikatniej mówiąc – nie uwierzyłbym – mówił w ub. roku na łamach „Wyborczej” Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.
Inwestycja miała zostać oddana do użytku z początkiem września br. Tak się nie stanie.
– Nie wszystko w samorządowej pracy idzie jak po maśle – przyznaje na Facebooku Jacek Milewski, wiceprezydent miasta. – Zakończenie prac budowlanych i montaż urządzeń przedłuży się co najmniej do połowy października. Patrząc na postępy prac przy budowie Parku Fizyki w naszym Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym i nieuchronnie zbliżający się okres jesienno-zimowy prezydent Wadim Tyszkiewicz podjął decyzję o przełożeniu otwarcia edukacyjnej atrakcji na wiosnę przyszłego roku. Złożyliśmy już do urzędu marszałkowskiego wniosek o przedłużenie terminu zakończenia projektu. Mam nadzieję, że decyzja w tej sprawie będzie po naszej myśli. Z opóźnieniem, ale na pewno dobiegniemy do mety – zaznacza Milewski.
Przypomnijmy. Centrum Matematyczno-Przyrodnicze buduje się na otwartej przestrzeni, obejmie cztery hektary. Zaoferuje prawie 50 urządzeń. Do tego powstanie cała infrastruktura – ogrodzenie, ścieżki, oświetlenie. Sezon jego funkcjonowania będzie trwał od maja do października.
Nowe miejsce rekreacji w mieście zostanie podzielone na strefy tematyczne, do których trafią poszczególne urządzenia interaktywne – m.in. z zakresu akustyki, hydrostatyki, mechaniki i optyki. Do tego wybudowane będą ścianki – zapachowa i fakturowa, które mają obrazować prawidła rządzące światem przyrody. Z niektórych urządzeń będzie można korzystać samemu, z innych pod okiem eksperta. Wszystkie będą wyposażone w tablice informacyjną, z której zwiedzający dowie się, w jaki sposób korzystać z danego sprzętu, jakie zjawisko ilustruje i na czym ono polega. Dla grup zwiedzających udostępnionych będzie 40 tabletów z wgranym oprogramowaniem ułatwiającym korzystanie z urządzeń w parku. Będzie można ponadto chociażby... stworzyć własnego robota i przetestować go na placu obok.
Wszystkie komentarze