Prezydent Kubicki rozbudowuje w mieście sieć ścieżek rowerowych. Już w czerwcu 2018 r. rowerem przejedziemy po dawnym wiadukcie kolejowym nad al. Wojska Polskiego, a także zupełnie nową kładką nad ul. Sikorskiego. To oznacza, że Zieloną Strzała nie będzie miała już więcej białych plam. Gdzie jeszcze powstaną nowe ścieżki?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O ambitnych planach rozbudowy sieci ścieżek rowerowych w Zielonej Górze mówi się od paru dobrych lat. I rzeczywiście - pomału, bo pomału - ale każdego roku tras dla rowerzystów w mieście przybywa. W poniedziałek prezydent Janusz Kubicki podpisał pierwszą z kilku umów na budowę kolejnych odcinków.

– Bardzo się cieszę. Dla mnie najważniejsze jest to, że Zielona Strzała wreszcie pomknie dalej. Ścieżki powstaną na dawnym wiadukcie kolejowym nad al. Wojska Polskiego, a także na nowej kładce, która zamontowana zostanie nad ul. Sikorskiego. Dzięki temu z Jędrzychowa będziemy mogli dojechać Zieloną Strzałą aż do Trasy Północnej. Dotąd to były newralgiczne punkty, które zakłócały radość z jazdy – mówił prezydent na konferencji prasowej w urzędzie miasta.

Przetarg wygrała firma Bud-Dróg z Kożuchowa. Za blisko 6,8 mln zł zbuduje łącznie blisko 5 km nowych ścieżek. Wszystkie będą asfaltowe, wzdłuż nich zamontowane zostaną ławki, kosze na śmieci i stacje naprawy rowerów.

Gdzie powstaną nowe odcinki?

1. od ul. Kukułczej (czyli od kładki, która powstanie nad ul. Sikorskiego), wzdłuż nasypu przy III LO, do ul. Piwnej;

2. od ul. Emilii Plater, po istniejącym nasypie kolejowym, do ul. Botanicznej, stawów przy ul. Waszczyka i dalej do ronda Zesłańców Sybiru;

3. rozbudowa Zielonej Strzały od wiaduktu nad al. Wojska Polskiego do ronda ul. Zjednoczenia/Trasa Aglomeracyjna (rondo dopiero powstanie);

4. wzdłuż ul. Nowojędrzychowskiej, od ul. Kąpielowej do ul. Kazimierza Funka;

5. biegnący ul. Nowojędrzychowską od ul. Kazimierza Funka do ul. Jędrzychowskiej;

6. wzdłuż ul. Zatonie-Strumykowa;

7. wzdłuż ulic Towarowej i Sulechowskiej.

To właśnie przebudowa wiaduktu i zamontowanie nowej kładki pochłaniają największą część budżetu. Jak będzie wyglądać kładka nad ul. Sikorskiego ? – To będzie podwieszana lekka konstrukcja stalowa, szeroka na 5 m. Korzystać z niej będą mogli również piesi – tłumaczy prezydent Kubicki.

W tym miejscu powstanie kładka nad ulicą Sikorskiego
W tym miejscu powstanie kładka nad ulicą Sikorskiego  UM/Google Maps

Robert Górski, radny Zielonej Razem i miejski specjalista od rowerów, podkreśla, że inwestycja połączy 15 odcinków istniejących już teraz ścieżek rowerowych, które dotąd rozdzielone były wyrwami. – W najbliższej przyszłości będziemy dalej rozbudowywać sieć. W starym i nowym mieście. Na północ, w kierunku Chynowa, Zawady i Cigacic, i południe – choćby do Zatonia – wyjaśnia radny Górski.

Zaznacza przy tym, że nowe ścieżki powstaną także przy okazji remontów dróg. I tak trasy rowerowe niebawem ujrzymy przy głównej ul. Bohaterów Westerplatte, Trasie Aglomeracyjnej i ul. Dworcowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Będzie można pedałować w smogu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0