Opactwo cysterskie w Paradyżu – dziś mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne – wzniesiono w XIII w. To jeden z najcenniejszych lubuskich zabytków architektonicznych i jeden z najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce. W przyklasztornych pomieszczeniach znajduje się muzeum paradyskie, zawierające cenne starodruki.
Obiekt do wpisania na listę Pomników Historii pretendował już w 2010 r. wraz z kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku i poaugustiańskim zespołem klasztornym w Żaganiu. Tamte jednak prestiżowy status zyskały wcześniej, pierwszeństwa w województwie ustępując jedynie Parkowi Mużakowskiemu (wpisany na listę w 2004 r.).
Teraz przyszedł czas na Paradyż. Zespół klasztorny na listę Pomników Historii wpisał prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. – Dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy – że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę – mówił prezydent.
Wraz z nowymi obiektami – prezydent dopisał ich 11, oprócz Paradyża, m.in: Kopiec Kościuszki w Krakowie, tężnie w Ciechocinku, Stadnina Koni w Janowie Podlaskim – na liście Pomników Historii widnieje obecnie 81 pozycji.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze