Pocysterski klasztor w Gościkowie-Paradyżu został wpisany na listę polskich Pomników Historii. To czwarty taki obiekt w woj. lubuskim. - Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie 100 Pomników Historii - zapowiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Opactwo cysterskie w Paradyżu – dziś mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne – wzniesiono w XIII w. To jeden z najcenniejszych lubuskich zabytków architektonicznych i jeden z najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce. W przyklasztornych pomieszczeniach znajduje się muzeum paradyskie, zawierające cenne starodruki.

Obiekt do wpisania na listę Pomników Historii pretendował już w 2010 r. wraz z kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku i poaugustiańskim zespołem klasztornym w Żaganiu. Tamte jednak prestiżowy status zyskały wcześniej, pierwszeństwa w województwie ustępując jedynie Parkowi Mużakowskiemu (wpisany na listę w 2004 r.).

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu przyciąga nie tylko ludzi Kościoła. Stałymi bywalcami w tym uroczym miejscu są także fotograficy, literaci i muzycy
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu przyciąga nie tylko ludzi Kościoła. Stałymi bywalcami w tym uroczym miejscu są także fotograficy, literaci i muzycy  Fot. Agnieszka Kosiec / Agencja Wyborcza.pl

Teraz przyszedł czas na Paradyż. Zespół klasztorny na listę Pomników Historii wpisał prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. – Dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy – że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę – mówił prezydent.

 

Wraz z nowymi obiektami – prezydent dopisał ich 11, oprócz Paradyża, m.in: Kopiec Kościuszki w Krakowie, tężnie w Ciechocinku, Stadnina Koni w Janowie Podlaskim – na liście Pomników Historii widnieje obecnie 81 pozycji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem