Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa Lubuskiego to nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Przyznawane są w formie nagród pieniężnych indywidualnych i zespołowych. Z kolei Złote Dukaty Lubuskie, wręczane od 2009 r. mają charakter nagrody honorowej za promowanie kultury w regionie.
Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród i statuetek nastąpiło w piątek w gorzowskim muzeum. Urząd Marszałkowski reprezentował wicemarszałek Romuald Gawlik.
Nagrody kulturalne marszałka – czyli po 4,5 tys. zł – otrzymali:
Edward Jaworski – absolwent WSP w Zielonej Górze i Akademii Nauk Społecznych w Warszawie. Od 2002 r. dyrektor biblioteki w Gorzowie. Pomysłodawca i realizator budowy nowej siedziby dla biblioteki, a także remontu willi Lehmanna. Odznaczony m.in. Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Odznaką Zasłużony dla Województwa Gorzowskiego. Otrzymał Medal za Długoletnią Służbę, a także Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Wyróżniony Złotym Medalem Akademii Polskiego Sukcesu za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury i czytelnictwa w woj. lubuskim.
Jan Sylwester Prządka – Prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszynku. Instrumentalista ludowy oraz animator kultury ludowej. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie gry na koźle białym, koźle czarnym, sierszeńkach, skrzypcach, klarnecie. Wielokrotny laureat Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnych. Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii kapel, grając na skrzypcach w Kapeli Koźlarskiej.
Prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska oraz redaktor Andrzej Pierzchała – prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii Gorzowskiej, która w swoim dorobku naukowym posiada ponad sto książek, artykułów, recenzji i innych publikacji poświęconych w głównej mierze językowi polskiemu. Red. Andrzej Pierzchała dziennikarz i publicysta Radia Zachód, Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubuskiego oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorzy cyklu audycji „Gimnastyka języka”, której obejmuje nie tylko województwo lubuskie, ale również część województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego oraz Brandenburgii.
„Gubińskie Łużyczanki” – formalna grupa śpiewacza, specjalizująca się w utworach biesiadnych nawiązujących do tradycji polskiego folkloru, ale również do historii i tradycji miasta Gubina, jak i całej Ziemi Lubuskiej. Uczestniczki wielu prezentacji wokalnych, wydarzeń kulturalnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Zespół, który promuje nie tylko miasto Gubin skąd się wywodzi, ale również i całe województwo lubuskie. Zespół wyróżniony przez lubuskie media. Laureat plebiscytu telewizji lubuskiej „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”.
Nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu ZŁOTY DUKAT LUBUSKI otrzymali:
Władysława Staryszak – pedagog, animatorka kultury, emerytowana nauczycielka. Odznaczona m.in. Krzyżem Zasługi, Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem dla Obronności Kraju. Autorka programu realizowanego w Klubie MCK „Jedynka” wspierającego statutową działalność Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim.
Zespół Śpiewaczy „Jagienki” z Bogdańca – zespół powstał w 1982 r. z inicjatywy grupy lokalnej, do którego należy obecnie 20 osób. Kultywuje lokalną tradycję. Zapewnia oprawę muzyczną podczas regionalnych wydarzeń kulturalnych. Zespół reprezentuje województwo oraz promuje markę „Lubuskie warte zachodu” na koncertach regionalnych oraz międzynarodowych. W swoim dorobku ma wiele nagród, wyróżnień i pucharów. W bieżącym roku zespół obchodzi 35 lecie swojej działalności.
Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Grzmiącej – organizacja pozarządowa działająca od 2007 r. na rzecz społeczności lokalnej. Stowarzyszenie obsługuje wiele imprez oferując nie tylko stoiska z regionalnymi potrawami, ale również bogaty program kabaretowo – rozrywkowy. Integruje społeczność lokalną poprzez organizowanie forum, warsztatów i innego rodzaju spotkań oraz wzajemną wymianę doświadczeń. Prowadzi działalność charytatywną oraz organizuje i wspiera wydarzenia kulturalne dla miejscowej ludności.
Małgorzata i Kazimierz Czułup – wydawcy portalu Ziemia Międzyrzecka. Portal jest platformą informacyjną o wydarzeniach kulturalno – oświatowych oraz informacji z obszaru turystyki, gospodarki i polityki regionalnej. Redakcja wyprodukowała ponad 270 reportaży i relacji filmowych ukazujących wydarzenia kulturalne, polityczne, a także codzienne życie i działania lokalnej społeczności. Portal wspiera różnego typu aktywność podmiotów i osób fizycznych na zasadach współdziałania, promocji i patronatu.
Malwina Kubicka – Założycielka grupy teatralnej dla dorosłych pod nazwą 18+ oraz prowadząca zespół taneczny „Tęcza”. Opiekun zespołu śpiewaczego „Dąbrowszczanka” oraz „Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wielkopolskiej”. Autorka Instalacji Historycznej, która opisała historię miasta na przełomie lat 90-tych. Autorka książki „90 lat miasta Zbąszynek„.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze