Miasto ogłosiło w poniedziałek plany budowy nowego szpitala wojewódzkiego. Miałby powstać przy Trasie Północnej, obok ronda Rady Europy. Urząd chciałby, żeby przy szpitalu powstało także Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Obecnie trwa przetarg na jego budowę, ale w innym miejscu. Do pomysłów miasta w oświadczeniu odnosi się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plany budowy nowego szpitala wojewódzkiego ogłosił w poniedziałek wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk. To inicjatywa Jerzego Materny, wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Pomysł wsparło miasto, które chciałoby również, żeby przy nowym szpitalu powstało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Obecnie trwa przetarg na budowę placówki, ale w innym miejscu – przy ul. Wazów.

Poniżej prezentujemy oświadczenie marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak.

Oświadczenie

Centrum Matki i Dziecka powstanie na terenie obecnego szpitala. Dzisiaj został ogłoszony przetarg. Plany sięgają 2008 r. Koncepcja powstała w szpitalu i od początku jest to informacja publiczna – nie tajna. W miejscu lokalizacji Centrum odbyła się nawet konferencja prasowa z udziałem Jurka Owsiaka, który zadeklarował wyposażenie Centrum.

O tej lokalizacji przesądzają między innymi już zrealizowane inwestycje: budowa Instytutu Patomorfologii, Radioterapii, dziekanatu, lądowiska...

Inwestycja była planowana przez wiele lat, wymagała opinii Wojewody, wpisania do tzw. Mapy Potrzeb, zatwierdzenia przez Komitet Sterujący przy Ministrze Zdrowia. Pamiętam, jak Minister Zdrowia głosował na KS ze swoimi urzędnikami przeciwko budowie Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Udało się go przegłosować – głosami samorządowców.

Teraz, gdy ogłaszamy już po raz drugi przetarg, nagle pojawiają się głosy o budowie nowego szpitala i nowej lokalizacji przy Trasie Północnej.

Umowa na realizację tej inwestycji (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – red.) została podpisana między szpitalem a marszałkiem w grudniu 2016 r. Było naprawdę dużo czasu na konsultacje, dyskusje i nowe pomysły. A może chodzi o zatrzymanie budowy?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zanosi sie na wojenke polsko-polska !!!! RAMEN
  już oceniałe(a)ś
  1
  0