Niedługo rozpocznie się budowa wiaduktu pieszo-rowerowego nad ul. Sikorskiego. W internecie Robert Górski, miejski radny i szef stowarzyszenia Rowerem do Przodu, pyta mieszkańców o zdanie: wiadukt ma być pomalowany na zielono-szaro czy niebiesko-czerwono?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ciągu najbliższego roku Zielona Góra planuje zbudować ok. 30 km nowych ścieżek rowerowych. Inwestycje podzielono jednak na mniejsze części, aby szanse w przetargach miały też mniejsze firmy.

Bud-Dróg z Kożuchowa we wrześniu wygrał konkurs na budowę blisko 5 km ścieżek (czytaj więcej). Jednym z zadań, jakie stoją przed wykonawcą, jest postawienie nowego wiaduktu nad ul. Sikorskiego i połączenie zerwanej dotąd w tym miejscu, tzw. Zielonej Strzały, czyli rowerostrady prowadzącej przez miasto po dawnych torach kolejowych.

W tym miejscu powstanie kładka nad ulicą Sikorskiego
W tym miejscu powstanie kładka nad ulicą Sikorskiego  UM/Google Maps

– To będzie podwieszana lekka konstrukcja stalowa. Korzystać z niej będą mogli również piesi. Najważniejsze jest to, że Zielona Strzała wreszcie pomknie dalej – tłumaczył na konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki.

Całkowita długość wiaduktu wyniesie 50 m, będzie miał 4,2 m szerokości (w tym 2,5 m to droga dla rowerów, a 1,5 m dla pieszych), a po obu jego stronach zamontowane zostaną balustrady wysokie na 1,2 m.

Obecnie trwają ostatnie przygotowania do budowy. Robert Górski, radny i miejski specjalista od rowerowych inwestycji, na profilu swojego stowarzyszenia na Facebooku ogłosił sondę. Mieszkańców pyta, w jakiej kolorystyce woleliby zobaczyć konstrukcję – zielonej z szarymi barierkami czy niebieskiej z barierkami w kolorze czerwonym. Ankietę udostępnili też prezydent Janusz Kubicki oraz oficjalny fanpejdż urzędu miasta.

Czas na głosowanie upłynie w piątek rano. Na razie z ogromną przewagą wygrywa wariant zielono-szary.

Bud-Dróg za wykonanie inwestycji zainkasuje 6,8 mln zł. Czas na ukończenie prac ma do 30 czerwca br. Wszystkie ścieżki będą asfaltowe, wzdłuż nich zamontowane zostaną ławki, kosze na śmieci i stacje naprawy rowerów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

W jakiej kolorystyce widział(a)byś przyszły wiadukt nad ul. Sikorskiego?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mamy piękne barwy Zielonej Góry zieleń żółć i biel.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Wreszcie Górski z Kubickim pozwolili nam zdecydować w jakieś ważnej sprawie. Ach, jak wspaniale.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1