Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żołnierze w Zespole Edukacyjnym nr 6 w Przylepie przyjęci zostali w amerykańskim stylu – spotkanie rozpoczęło się od pokazu tańca rock'n'rolla. Następnie wraz z uczniami wzięli udział we wspólnej lekcji historii. Amerykanie doskonale bowiem znają takie postaci jak Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski. Przy okazji rozmów uczniowie mieli okazję podszlifować swój angielski.

– Panowała wspaniała atmosfera nauki przez zabawę. Uczniowie mogli malować twarze w „barwy wojenne” oraz przymierzać stroje wojskowe, a także spróbować polowej kuchni – opowiadają nauczyciele.

– Myślę, że korzyść z takich spotkań jest obustronna – mówi sierżant Maciej Wasiluk z 2. brygady pancernej I dywizji piechoty US Army. Tak zwana „Dagger Brigade” do Żagania przyjechała na trwającą 9 miesięcy zmianę z Fort Riley w Kansas. – Dla nas to szansa zapoznać się z polską kulturą, zobaczyć, jak żyją ludzie, jak wyglądają szkoły i jakie są społeczności – tłumaczy Wasiluk.

Na koniec rozegrany został mecz koszykówki: Żołnierze US Army kontra Nauczyciele. Prawie na koniec, bo grało się tak przyjemnie, że później rozegrano jeszcze spotkanie w mieszanych zespołach uczniów i żołnierzy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.