Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Widziałem zwierzątka. Skaczące, uśmiechnięte, zadowolone. Widać, że o nie dbają, bo jeśli chce się mieć dobrą skórę, to norka musi być dobrze karmiona. Mają maszyny za miliony złotych, solidny płot, klatki. Nie robią tego na dziko, ale spełniają wymogi unijne – przekonuje poseł Jerzy Materna na łamach „Tygodnika Regionalna".

Podczas wizyty w fermie norek w Rudnej, nagrał trwający pół godziny film, który teraz zamierza pokazać władzom partii. – Chcę, żeby zobaczył go także prezes Jarosław Kaczyński. Przy całym szacunku do tego co robi, został wprowadzony w błąd i może nie wszystko wie. Moją rolą jest to, żeby wyjaśnić mu i pokazać, że ta ustawa jest nieprzemyślana – stwierdza poseł PiS w tym samym artykule.

Na koniec dodaje, że postara się o to, aby ustawa w ogóle nie była głosowana w Sejmie. – Jeśli zakażemy takich hodowli, to zakażmy też hodowli kurczaków, świń, czy bydła. Przecież to też zwierzęta – mówi Materna.

Kaczyński: To kwestia serca dla zwierząt

Przypomnijmy, prezes Jarosław Kaczyński z propozycją zakazu w Polsce hodowli zwierząt futerkowych wystąpił podczas konferencji na ten temat, zorganizowanej w Parlamencie Europejskim. Nagrał na tę okoliczność krótkie wystąpienie, w którym stwierdził:

– Niech futra przejdą do historii. Ta wystawa ma przysłużyć się bardzo ważnemu przedsięwzięciu. Chodzi o to, by cierpienia zwierząt było na świecie mniej, dużo mniej niż dzisiaj. A cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych cierpień, jakie w ogóle mają miejsce. Dlatego ta wystawa i dlatego warto ją odwiedzić, i dlatego warto poprzeć tę ideę. Tę ideę, która została wyrażona przeze mnie na początku. Naprawdę, ludzie mogą żyć bez tego. Ludzie mogą żyć, nie korzystając z takich futer. I wreszcie, ludzie mogą być bardziej ludzcy! A jeśli chodzi o nas, o Polaków, to często mówi się o drodze na Zachód. To jest właśnie droga na Zachód – powiedział Kaczyński.

Później z podobnym przesłaniem wystąpił w nagraniu dla Fundacji VIVA. – To kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt i sądzę, że każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć – tłumaczył prezes.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.