Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rewitalizację Winnego Wzgórza prowadzi Exalo Drilling (dawny Diament). Prace potrwają do maja 2018 r. i będą kosztować 8,1 mln zł. Na razie teren wygląda iście księżycowo. Ale oto lista atrakcji, które tam się wkrótce pojawią. Mają być słodką czekoladką w wyborczej bombonierce prezydenta.

* Żagle – to jeden z elementów zamontowanych na trawnikach rekreacyjno-wypoczynkowych, przeznaczonych do organizacji pikników rodzinnych i imprez plenerowych. Na peryferiach łąki zaplanowano ścieżkę spacerową z ławeczkami w otoczeniu zieleni kwitnącej o charakterze naturalistycznym. W części środkowej przewidziano trawniki rekreacyjne wyposażone w leżaki i zadaszenia przeciwsłoneczne w formie żagli z białej membrany. W okresie zimowym teren może być wykorzystywany jako górka saneczkowa.

* Podświetlenie Palmiarni – to zmiana, która najbardziej będzie widoczna nocą. System iluminacji ma umożliwić rozświetlenie szklanej bryły Palmiarni bogatą gamą kolorów, a także sterowanie natężeniem i kolorem tego światła. Wszystkie oprawy w technologii LED. Całe wzgórze będzie oświetlone nie tylko przez wysokie lampy, ale również reflektory umieszczone w murkach czy pod wodą.

WŁADYSŁAW CZULAK

* Piwnica winiarska – w skarpie powyżej winnicy zaplanowano zlokalizowanie piwnicy winiarskiej z niewielkim tarasem – z widokiem na winnice i panoramę miasta. Tutaj będą sprzedawane lokalne wina. Na winnicach zostaną umieszczone tabliczki z informacją o danej odmianie. Wymiana nowoczesnych odmian krzewów winorośli na dawne odmiany i ich klony zielonogórskie.

* Labirynt – plac zabaw dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych w formie ozdobnego labiryntu. W centrum wnętrza niewielka platforma widokowa z możliwością obserwacji najbliższego otoczenia. Labirynt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

* Leżaki – miejsca do wypoczynku w zaciszu krzewów winnej latorośli. Ten pas zieleni zostanie uzyskany kosztem dwóch rzędów winorośli.

WŁADYSŁAW CZULAK

* Fontanny i zbiorniki wodne – to najbardziej widoczna zmiana na wzgórzu. Na suchym wzniesieniu woda zmieni klimat na bardziej przyjemny. Przy wejściach na wzgórze pojawią się fontanny przyścienne. Fontanna stanie też na placyku w centrum wzgórza. Zaplanowano ją w nawierzchni. Wodotrysk będzie podświetlony. Jedno z drzew – o szczególnych walorach ozdobnych – zostanie również podświetlone. Istniejące rzeźby zostaną poddane renowacji i oświetlone. Będzie tu także kaskada wodna, która swój początek weźmie ze zbiornika przy Palmiarni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.