W Sejmie przyjęto projekt ustawy, która zmusi linie lotnicze do przekazywania straży granicznej informacji o pasażerach polskich lotnisk. Pogranicznicy otrzymają dane 30 mln ludzi roczne i będą mogli je przekazywać policji, prokuraturze czy ABW.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwiększającej bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych” – podało w czwartek MSWiA.

To resort przygotował projekt ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera – danych PNR (ang. passenger name records). Wkrótce zostanie skierowany do Sejmu. W maju stanie się prawem i pod groźbą wysokich kar zmusi linie lotnicze do przekazywania straży granicznej danych o wszystkich pasażerach korzystających z polskich lotnisk.

– Dotąd służby mogły zażądać danych kogoś podejrzewanego o popełnienie przestępstwa. Teraz dostaną dostęp do wszystkich danych, by je analizować i wyłapywać potencjalnych podejrzanych. Nad ich wykorzystaniem nie będzie realnej kontroli – mówi Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon.

Więcej w tekście Łukasza Woźnickiego na Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem