Dokument dotyczący modelowania żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej przed kilkoma dniami w Szczecinie prezentował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Znamy już liczbę i lokalizację nowych stopni wodnych na Odrze. Wiele z nich powstanie w woj. lubuskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łącznie na Odrze ma pojawić się 29 nowych piętrzeń – informuje portal rynekinfrastruktury.pl.

Dla odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od powstającego stopnia wodnego Malczyce do ujścia Nysy Łużyckiej model wskazuje następujące lokalizacje piętrzeń: Lubiąż, Ścinawa, Rajczyn, Chełm, Orsk, Wietszyce, Wilków, Głogów, Żukowice, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Młynkowo, Klenica, Głęboka, Krępa, Pomorsko, Będów, Chyże, Osiecznica, Krzesiny (pierwsze dziewięć stopni znajduje się w woj. śląskim, pozostałe – w lubuskim).

Z kolei w przypadku piętrzeń na granicznym odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej dokument wskazuje lokalizacje w okolicy miejscowości: Tawęcin, Urad, Świecko, Lubusz, Owczary, Kostrzyn nad Odrą, Kaleńsko, Gozdowice, Bielinek (pierwsze sześć stopni w naszym województwie, pozostałe w – zachodniopomorskim).

To jedyne informacje, jakie w tej chwili resort podaje jako pewne. Nieznany wciąż jest choćby wstępny kosztorys inwestycji ani planowany termin budowy.

– Wstępne szacunki nakładów inwestycyjnych oraz harmonogram prac na poszczególnych odcinkach zostaną przedstawione w programie modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zakończenie prac nad programem jest planowane na przełom 2020 i 2021 roku – informuje ministerstwo.

Obecnie na Odrze działają 23 stopnie wodne.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie ma w rzadzie Jurusia . Kto bedzie realizowal te inestycje . !!!! RAMEN
  już oceniałe(a)ś
  3
  0