Leśną drogę dla kolumn wojskowych między Żaganiem a Wędrzynem żołnierze zwykle nazywają "drogą Hannibala". Teraz, po wielu latach, szlak znów został przetarty. Przez rosomaki i transportery z Międzyrzecza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolumna kilkudziesięciu pojazdów wyjechała wieczorem 23 maja z jednostki w Międzyrzeczu i skierowała się w stronę poligonu pod Wędrzynem. Tam żołnierze przejrzeli sprzęt i o godz. 3.30 rozpoczęli „Drogę Kanibala".

– Na trasie przemarszu żołnierze odpierali wielokrotne ataki grup dywersyjnych – tłumaczy st. chor. Rafał Mniedło. – Musieli też rozpoznawać pod względem inżynieryjnym kolejne miejsca na trasie – dodaje.

Żołnierze z Międzyrzecza na 'drodze Hannibala'
Żołnierze z Międzyrzecza na 'drodze Hannibala'  st. chor. Rafał Mniedło/17WBZ

Po ponad pięciu godzinach, ok. godz. 8 rano, kolumna dotarła na brzeg Odry w okolicach Krosna Odrz. Przeprawa przez rzekę trwała parę dobrych godzin. Jako pierwsze puszczono pływające transportery gąsienicowe PTS. Żołnierze, którzy dostali się na drugi brzeg, zajęli dogodne przyczółki i zabezpieczyli teren dla rosomaków. Kolumna w dalszą drogę ruszyła koło godz. 15. Batalion przed sobą miał jeszcze 70 km.

– Trasa, jaką mieliśmy do pokonania, była trudna i wymagająca. Ciągle unoszący się kurz znacząco ograniczał widoczność, kierowcy oraz dowódcy musieli cały czas czuwać nad bezpieczeństwem, by nie zderzyć się z innym pojazdem w kolumnie – opowiadał plutonowy Paweł Galek, dowódca drużyny.

Żołnierze z Międzyrzecza na 'drodze Hannibala'
Żołnierze z Międzyrzecza na 'drodze Hannibala'  st. chor. Rafał Mniedło/17WBZ

Kolumna do bram jednostki w Żaganiu dotarła ok. godz. 9 wieczorem 24 maja.

– Żołnierze z Międzyrzecza pokonali ponad 120 km po leśnych, wąskich i nieznanych dla siebie drogach – wyjaśnia st. chor. Mniedło.

Po uzupełnieniu paliwa kolumna wróciła do swojej jednostki w Międzyrzeczu. Tym razem już publicznymi drogami.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Szkoda lasu!
  @slav
  Przy tym co Lasy Państwowe rżną i wyrżnęły pod rządami ich ulubionego PiS to kropla w morzu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Lubię jak żołnierze dobrze się bawią. Można powiedzieć, że to taka współczesna partyzantka zmotoryzowana. Zalążek Leśna Brygada Zmechanizowana "Hubal 2020 ". Na przyszłość będą wiedzieć jak po krzakach uciekać do Niemiec, żeby tam się przeformować.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0