Drzewa finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew – spośród ponad pół setki zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najciekawsze drzewo w naszym kraju. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2019!
– Nowa edycja konkursu Drzewo Roku pozwoliła odkryć miłośnikom dendrologii kolejne ciekawe drzewa rosnące w Polsce. Drzewa te zgłoszone zostały do konkursu nie tylko z powodu ich cech wyróżniających je w krajobrazie, ale przede wszystkim ze względu na ciekawą historię i walory społeczne. Stały się one powodem integracji społeczności lokalnych, natchnieniem artystów i inspiracją do nowych działań mających na celu podnoszenie jakości życia człowieka – mówi dr hab. prof. UŚ Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku
Konkurs odbywa się już po raz ósmy. W Lubuskiem o wspólny tytuł Drzewa Roku ubiegają się cztery platany rosnące przy pałacowym dziedzińcu w Żaganiu. Drzewa mają 220 lat, wysokość 24 m, obwód 372-390 cm. Są pomnikami przyrody. Symbolizują córki Piotra Birona: Wilhelminę, Paulinę, Joannę i Dorotę.
W przeszłości żagański pałac tętnił życiem kulturalnym i zyskał rangę jednego z najznakomitszych dworów w Europie. Działały w nim teatr, orkiestra, pracowali architekci i malarze. Panią w Żaganiu po śmierci Birona została Dorota Tallleyrand Perigord. Za jej panowania dwór i park zyskały nowy blask za sprawą nadwornego ogrodnika Teicherta. W połowie XIX w. powstał park romantyczny. W końcowym okresie życia księżnej park książęcy, choć prywatny, udostępniany był zwiedzającym.
Przypomnijmy: w 2011 roku ówczesne władze miasta zapowiadały wycięcie platanów. Jeden z naczelników twierdził, że drzewa są chore, puste w środku i spróchniałe. Miały zostać usunięte podczas modernizacji dziedzińca. Objawem ciężkiej choroby drzew miało być pękanie i łuszczenie się ich kory. Jednak według opinii dendrologów to zupełnie naturalny objaw.
Finałowa 16 konkursu Drzewo Roku 2018
Przeczytać historie drzew i zagłosować można na www.drzeworoku.pl.
Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.
– Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie są piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze