Do końca czerwca można oddać swój głos na drzewa biorące udział w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. W finałowej 16 znalazły się drzewa w różnym wieku i różnych gatunków. Wszystkie łączą ciekawe, często mało znane, ale wzruszające opowieści.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drzewa finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew – spośród ponad pół setki zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najciekawsze drzewo w naszym kraju. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2019!

– Nowa edycja konkursu Drzewo Roku pozwoliła odkryć miłośnikom dendrologii kolejne ciekawe drzewa rosnące w Polsce. Drzewa te zgłoszone zostały do konkursu nie tylko z powodu ich cech wyróżniających je w krajobrazie, ale przede wszystkim ze względu na ciekawą historię i walory społeczne. Stały się one powodem integracji społeczności lokalnych, natchnieniem artystów i inspiracją do nowych działań mających na celu podnoszenie jakości życia człowieka – mówi dr hab. prof. UŚ Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku

Konkurs odbywa się już po raz ósmy. W Lubuskiem o wspólny tytuł Drzewa Roku ubiegają się cztery platany rosnące przy pałacowym dziedzińcu w Żaganiu. Drzewa mają 220 lat, wysokość 24 m, obwód 372-390 cm. Są pomnikami przyrody. Symbolizują córki Piotra Birona: Wilhelminę, Paulinę, Joannę i Dorotę.

W przeszłości żagański pałac tętnił życiem kulturalnym i zyskał rangę jednego z najznakomitszych dworów w Europie. Działały w nim teatr, orkiestra, pracowali architekci i malarze. Panią w Żaganiu po śmierci Birona została Dorota Tallleyrand Perigord. Za jej panowania dwór i park zyskały nowy blask za sprawą nadwornego ogrodnika Teicherta. W połowie XIX w. powstał park romantyczny. W końcowym okresie życia księżnej park książęcy, choć prywatny, udostępniany był zwiedzającym.

Przypomnijmy: w 2011 roku ówczesne władze miasta zapowiadały wycięcie platanów. Jeden z naczelników twierdził, że drzewa są chore, puste w środku i spróchniałe. Miały zostać usunięte podczas modernizacji dziedzińca. Objawem ciężkiej choroby drzew miało być pękanie i łuszczenie się ich kory. Jednak według opinii dendrologów to zupełnie naturalny objaw.

Finałowa 16 konkursu Drzewo Roku 2018

 • Dąb Mieszko w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)
 • Jesion Maciej w Bronisławiu (gmina Dobra, woj. kujawsko-pomorskie)
 • Klęczące drzewo w Krasnymstawie (woj. lubelskie)
 • Topola Odolanka w Warszawie (woj. mazowieckie)
 • Bukowianin w Bukowinie Sycowskiej (gmina Międzybórz, woj. dolnośląskie)
 • Dąb Bartek w Kotwasicach (gmina Malanów, woj. wielkopolskie)
 • Platan Karol w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie)
 • Drzewo Czasu w Warszawie (woj. mazowieckie)
 • Hajducka Grusza w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa, woj. opolskie)
 • Dąb Krystyn w Białym Borze (gmina Przecław, woj. podkarpackie)
 • 4 Platany – Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota, w Żaganiu (woj. lubuskie)
 • Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)
 • Dąb herb w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie)
 • Lipa w Krapkowicach (woj. opolskie)
 • Dąb Henryk w Krakowie (woj. małopolskie)
 • Zielona Grusza w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)

Przeczytać historie drzew i zagłosować można na www.drzeworoku.pl.

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

– Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie są piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A ja mam pytanie . Kto i dlaczego wycial kilka drzew na skrzyzowaniu Luzyckiej i Zachodniej ????
  już oceniałe(a)ś
  1
  0