Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Zmieniamy się dla ciebie! Już wkrótce nowa odsłona galerii Pod Topolami” – takie zapowiedzi od właściciela galerii padały już dwa lata temu. Dopiero teraz podjął się jednak przeprowadzenia inwestycji. Budynek będzie zamknięty przez kilka miesięcy – remont ma się zakończyć zimą.

Kapitalny remont i nowe oblicze galerii to efekt zmiany właściciela. W sierpniu 2016 r. nieruchomość od spółki Centrum Market Pod Topolami (spółka córka JR Holding z Krakowa) kupił Jarosław Górski, biznesmen z Torunia i prezes spółki FIDE.

– Chcemy wprowadzić budynek w XXI w., bo niestety zdążył się już mocno zestarzeć. Zbudowano go w 2001 r. i od tamtej pory nie doczekał się żadnego remontu – mówił wtedy „Wyborczej” Michał Kowalonek, nowy dyrektor galerii.

Elewacja galerii zmieni się na grafitową, a bryła budynku zostanie nieco zmieniona. – Dzisiaj linia budynku od strony deptaka jest wklęsła, mieści się tam ogródek restauracyjny. W jego miejsce powstanie dobudówka, a więc linia budynku zostanie wyrównana, a galeria zyska więcej powierzchni. Sam budynek będzie wyglądał o wiele estetyczniej – wyjaśniał Kowalonek.

Tak ma wyglądać galeria Pod Topolami po generalnym remoncieTak ma wyglądać galeria Pod Topolami po generalnym remoncie Facebook/galeriapodtopolami

A w środku? Odnowione zostaną wnętrza, a ruchome schody zostaną ustawione w poprzek, a nie jak dzisiaj, wzdłuż budynku. Poza tym obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo dzisiaj nie jest z tym najlepiej. Oprócz tego rozbudowany zostanie jeszcze podziemny parking, dzięki czemu pomieści więcej aut.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.