Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zielonogórski plastyk zmarł w sobotę 1 września w wieku 84 lat. Informację o jego śmierci podała rodzina.

Najbardziej znanym dziełem Witolda Cichacza jest mozaika na ścianie auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej. Przedstawia radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina, który był patronem Wyższej Szkoły Inżynierskiej, poprzedniczki UZ-etu. Pierwszy człowiek w kosmosie odwiedził Zieloną Górę 22 lipca 1961 r.

Mozaika powstała w 1969 r. Cichacz wykonał ją wspólnie z Henrykiem Krakowiakiem.

Plastyk jest też autorem tympanonu przedstawiającego herb miasta na zielonogórskim ratuszu. Stworzył go w 1998 r.

Ratusz w Zielonej GórzeRatusz w Zielonej Górze Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Przede wszystkim sztuka użytkowa

Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, wspomina Cichacza jako wszechstronnego artystę, który zajmował się przede wszystkim sztuką użytkową.

– Własną twórczość artystyczną prowadził głównie na początku działalności, m.in. przy okazji wystaw Złotego Grona. W 1967 r. zaprojektował chociażby plakat głównej wystawy „Przestrzeń i Wyraz” podczas III edycji Złotego Grona – mówi dyrektor.

– Witold Cichacz miał niebywałe umiejętności aranżowania przestrzeni, sprawdzał się w różnorodnych technikach. Wykuwał m.in. elementy ozdobne w miedzi, wykonał wiele realizacji w metaloplastyce. Zajmował się także konserwacją dzieł sztuki. W 1980 r. aranżował m.in. wnętrza zielonogórskiej kawiarni Staromiejskiej – tłumaczy Kania. – Stworzył też m.in. mozaikę w hucie miedzi w Głogowie, a także płaskorzeźby w metalu i obrazy o tematyce sakralnej dla klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze. Był autorem medali, a jako malarz używał niekonwencjonalnych technik, m.in. blach. Kilka jego obrazów znajduje się w kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej – wymienia dyrektor.

Pogrzeb Witolda Cichacza odbędzie się w środę 5 września o godz. 11.10 na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. O godz. 10.40 rozpocznie się pożegnanie w kaplicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.