Jak dotąd policjanci zatrzymali 6 osób, które jeździły na miejskich rowerach pod wpływem alkoholu. Tyle udało się złapać na gorącym uczynku, ale mundurowi coraz częściej otrzymują informację o nietrzeźwych na miejskich jednośladach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

System miejskich rowerów działa w Zielonej Górze od 21 sierpnia. Jednoślady są niemal darmowe, bo do 20 minut można poruszać się nimi za darmo. To warunek, który w mieście wielkości Zielonej Góry nie jest trudny do spełnienia.

Zielona Góra długo czekała na miejskie rowery, tym większym cieszą się zainteresowaniem. Efekt? Znaczna część rowerów jest już zepsuta.

Rowery miejskie psują się na potęgę. "Odpadają siodełka, zrywają się łańcuchy"

Użytkownicy nie szanują nie tylko cudzego mienia, ale i własnego i innych bezpieczeństwa. Wsiadają na miejskie rowery, będąc pod wpływem alkoholu.

– Problem korzystania z miejskich rowerów przez osoby nietrzeźwe został zgłoszony zielonogórskim policjantom przez zaniepokojonych mieszkańców. Takie działanie jest niebezpieczne z dwóch powodów – nietrzeźwy kierujący rowerem stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, dla kierujących innymi pojazdami i dla pieszych, ponadto osoba nietrzeźwa, z powodu braku koordynacji i zaburzonej oceny sytuacji, może rower uszkodzić czy zniszczyć – tłumaczy Małgorzata Barska z zielonogórskiej komendy policji.

Mundurowi – jak dotąd – zatrzymali 6 osób, które jechały miejskimi rowerami pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi rowerzyści zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości od 300 do 500 zł.

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole pod tym kątem. Będą wyciągać poważne konsekwencje. – Zielonogórskim policjantom – tak jak mieszkańcom – zależy na tym, aby nasze miasto było piękne i bezpieczne dla wszystkich. Dlatego wszystkie patrole otrzymały zadanie kontrolowania kierujących rowerami – także rowerami miejskimi i ujawniania wykroczeń oraz przestępstw. Służba dyżurna po otrzymaniu informacji od mieszkańców o nietrzeźwym rowerzyście niezwłocznie wysyła patrol na miejsce. Zatrzymani w ostatnim okresie

Policja przypomina:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu rowerem grozi kara aresztu lub grzywna nie niższa niż 50 zł.

Kierujący rowerem po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

Za zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodatkowo sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia zniszczonej rzeczy do stanu poprzedniego.

A my przypominamy tabelę kar za uszkodzenie lub utratę miejskiego roweru: 

Tabela kar w systemie Zielonogórski Rower Miejski
Tabela kar w systemie Zielonogórski Rower Miejski  Źródło: zielonogorskirowermiejski.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem