W piątek 21 września w Teatrze Lubuskim wręczono Złote Dukaty i nagrody kulturalne marszałka. - Tworzycie emocje, to niewidzialne spoiwo naszego regionu, tkankę, która jest tak istotna, która nas wyróżnia w Polsce, Europie i na świecie - mówiła marszałek Elżbieta Polak, wręczając trofea.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku wpłynęło 30 wniosków do nagród kulturalnych marszałka województwa lubuskiego, 19 wniosków zgłoszono do nagród indywidualnych, natomiast 11 do nagrody zespołowej. Do nagrody „za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu” Złoty Dukat zgłoszono 11 wniosków.

Oto lista laureatów!

Złoty Dukat

Rolland Ulrich Hellmann

– fotograf, autor książek, działacz społeczno-kulturalny,

– wydawca wielu publikacji dwujęzycznych niemiecko-polskich, autor albumów o Zielonej Górze, m.in. w 2008 r. albumu o Zielonej Górze pt. „Moje ulubione miasto Zielona Góra”

Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa

– Towarzystwo powstało w 2006 r. Głównym celem działalności jest kultywowanie tradycji swoich przodków, szczególnie poprzez występy artystyczne zespołu Kryniczeńka,

Stowarzyszenie Gorzowska Orkiestra Dęta

– grupa muzyków, których celem jest prezentacja, kultywowanie oraz upowszechnianie regionalnego, narodowego i światowego dziedzictwa kulturalnego, wspierania inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych,

Nagrody kulturalne:

Alfred Siatecki

– dziennikarz „Nadodrza", „Gazety Nowej", „Gazety Lubuskiej",

– redaktor „Lubuszanina” i „Na Winnicy",

– publicysta, pisarz z dorobkiem 32 powieści, zbiorów opowiadań i leksykonów autorów lubuskich.

Anna Panek-Kusz

– absolwentka ASP w Poznaniu wydział komunikacji multimedialnej,

– łączy działalność twórczą z prowadzeniem galerii sztuki oraz organizacją wydarzeń artystycznych, m.in. o charakterze edukacyjnym,

– od 2002 r. jest kuratorem Słubickiej Galerii OKNO.

Jerzy Fedro

– absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu,

– wykładowca na Wydziale Artystycznym UZ,

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały

– zespół istnieje od 1923 r,

– celem naczelnym działalności zespołu jest zachowanie polskich tradycji, zwyczajów i obrzędów oraz strojów ludowych. Ocalenie od zapomnienia gwary, pieśni i tańców, które stanowią dla Polaków wartość historyczną, etniczną i patriotyczną.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem