Jeśli zastanawiacie się, czy cis jest trujący, specjalista nie pozostawia złudzeń. - Po spożyciu jednej kulki dziecko powinno natychmiast trafić do szpitala i pozostać tam na co najmniej 24-godzinnej obserwacji - mówi lekarz Eryk Matuszkiewicz, który pracuje na oddziale toksykologii Szpitala Miejskiego w Poznaniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wyremontowanym Wzgórzu Winnym, tuż obok Palmiarni, miasto stworzyło dla dzieci labirynt z trujących cisów. Prezydent Janusz Kubicki bagatelizuje sprawę, ale specjaliści nie mają wątpliwości, że roślina jest silnie trująca i bardzo niebezpieczna. W czwartek opublikowaliśmy wywiad z prof. Grzegorzem Iszkuło z Polskiej Akademii Nauk, znawcą cisów.

– To zbyt ryzykowne, by sadzić taką roślinę w miejscach zabawy dzieci. Cis jest rośliną bardzo trującą. Właściwie wszystko w nim jest trujące poza czerwoną osnówką. Osnówka jest pyszna, słodka, ale także kryje trujące nasiono – mówi prof. Iszkuło.

O tym, że zatrucia cisem wśród dzieci się zdarzają, mówi lekarz Eryk Matuszkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Matuszkiewicz od 10 lat pracuje na oddziale toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Maja Sałwacka: Zdarzają się zatrucia cisem? 

Eryk Matuszkiewicz*: Tak. Problem najczęściej dotyczy małych dzieci. Cis jest jedną z najbardziej trujących roślin wśród tych powszechnie występujących. Spożycie owoców, połknięcie nasiona czy też rozgryzienie go powodują groźne zaburzenia układu krążenia. Niebezpieczne, bo powodują trudne do przewidzenia zaburzenia rytmu serca. Te mogą prowadzić do zatrzymania akcji serca i w konsekwencji śmierci. 

Ile kulek cisa może być dla dziecka niebezpieczne?

– Nawet jedna. Jeśli dziecko zjadło owoc cisa, powinno pozostać w szpitalu na obserwacji. Należy monitorować akcję serca, by móc w porę pomóc. To jest naprawdę niebezpieczna roślina.

Co robić, jeśli dziecko połknęło kulkę? 

– Nie czekać i natychmiast zgłosić się do lekarza. Najlepiej do szpitala, bo tam dziecko będzie mogło być obserwowane. Każde minuty w odwlekaniu tej decyzji działają z niekorzyścią dla dziecka. Powinno ono pozostać na obserwacji przez przynajmniej 24 godziny. I nie ma tu żadnej alternatywy. 

Czyli dla dzieci z wadami, chorobami serca cis jest dużo groźniejszy?

– Istotnie. Tu ryzyko zatrzymania akcji serca, zaburzeń jego rytmu jest zdecydowanie większe. 

Jeśli nie zauważyliśmy momentu, gdy dziecko zjadło kulkę, co może nas zaniepokoić?

– Można spodziewać się objawów ze strony układu pokarmowego, wystąpią bóle brzucha, dziecko może być płaczliwe, pobudliwe, niespokojne. Ale nie czekajmy, aż wystąpią te objawy, jeśli możemy przypuszczać, że dziecko zjadło kulkę czy igły. Szukajmy pomocy natychmiast. 

* Eryk Matuszkiewicz – specjalista chorób wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od 10 lat pracuje na oddziale toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Uwielbiam te artykuły gdzie lekarze nawołują do natychmiastowej reakcji rodziców. Potem jedziesz do takiego szpitala nie dość, ze czekasz kilka godzin (w najlepszym przypadku) to potem słyszysz ?ludzie na SOR z głupotami przyjeżdzają. Jak próbujesz doczytać cos w necie to słyszysz kpiące ?dr Googla? sie naczytała, rownocześnie oczekując, ze rodzic profesjonalnie dokona analizy i diagnozy.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  Osnówka nie jest trująca, więc jeśli dziecko nie rozgryzło nasionka, nic mu nie będzie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  7
  A co na to naczelny wojownik medyczny w Zielonej robert górski?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  NIE widzę nic złego w tym że pod palmiarnią posadzono CISY to bardzo cenne rośliny.Nasi przodkowie przy pałacach ,zamkach ,dworkach uwielbiali sadzić CISY,my jak głupcy wylansowaliśmy TUJE .Cis jest wieloletnią rośliną piękną i już rzadką ,Były kiedyś dworki cisowe meble.podłogi ,łuki.Pomysł z przywróceniem cisowi jego miejsca jest wszechstronnie dobry i warty upowszechnienia.Nasionami cisa żywią się polskie ptaki i żyją .w końcu grzyby trujące też rosną w lesie ,nawet barszcz Sosnowskiego można spotkać na plaży.
  @gabrys
  Wystarczyło posadzić osobniki męskie, nie byłoby rozkosznych różowych i słodkich cukiereczków, ryzyko byłoby mniejsze. Cisy są piękne i odporne na zanieczyszczenia - przesadźmy je na pasy drogowe, ronda, parkingi - nie zabiorą dużo miejsca, pod urzędy? Co za problem spożytkować te piekne rośliny inaczej.
  Nie rozumiem tej argumentacji, że matki i przedszkolanki mają pilnować dzieci, żeby nic do buzi nie wkładały. Na laryngologii wisi tablica z wyciąganymi z żoładków, nosów i uszu dzieci przedmiotami. I co, wszystkie te dzieci były zaniedbane z patologicznych rodzin? A jak - tak, to co? Selekcja naturalna? No miejmy trochę powagi i odpowiedzialności za słowa i za innych ludzi. Labirynt jest po to, żeby się dzieci bawiły w chowanego. Przesadzić i po problemie. Przyznać się do błędu, przeprosić, a tak pół Polski sie dowie, że w Zielonej Górze, stolicy polskiego kabaretu, buduje się trujące place zabaw. Jest tam u prezydentów jakiś specjalista od wizerunku, skoro od placów zabaw nie ma? Halo!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Trzeba było posadzić sztuczne choinki albo najlepiej wszystko wybetonować dla dobra dzieci żeby biedaczki nie zrobiły sobie krzywdy :/
  @FrKahlo
  nie popisuj się swoją głupotą, spożytkuj raczej czas na ćwiczenia fizyczne - ciału, od brody w dół jeszcze możesz jakoś pomóc.
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  Zero refleksji na temat stosowania pochodnych tych substancji w leczeniu raka.
  @palo_ma11
  A co to ma do rzeczy?
  Jak się ma do treści artykułu? Czy artykuł jest o leczeniu raka?
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @palo_ma11
  na placu zabaw?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0