Rzucają granatami, strzelają, biegają, przenoszą skrzynki z amunicją. Tak wygląda Centralny Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu, na którym uczniowie szkolą się pod okiem zawodowych żołnierzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już czwarta edycja Centralnego Zlotu Klas Wojskowych w pancernej stolicy Polski, czyli Żaganiu. Inauguracja szkoleń odbyła się w poniedziałek 1 października. Przez sześć dni uczniowie z całej Polski, którzy wybrali naukę w klasach mundurowych, będą konkurować o miano najlepszych z najlepszych.

– W trakcie rywalizacji uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą teoretyczną na temat historii i współczesności wojsk pancernych, ale również umiejętnościami praktycznymi podczas manewrów sportowo-obronnych i szkolenia ogniowego oraz konkursu musztry i piosenki marszowej – mówi por. Krzysztof Gonera.

Najbardziej widowiskowo zapowiada się konkurencja marszobiegu, która rozgrywa się na dystansie 8 km. Podczas pokonywania trasy każda z drużyn będzie musiała m.in.: udzielić pomocy i ewakuować rannych, strzelać, rzucać granatem, ale również wykazać się siłą podczas przepychania pojazdu i przenoszenia skrzynek z amunicją. Przez cały czas pobytu uczniów prezentowany będzie nowoczesny sprzęt wojskowy. Uczniowie będą mogli zapoznać się m.in. z czołgiem Leopard 2A4, kołowym transporterem opancerzonym KTO Rosomak, czy 122-mm wyrzutnią WR-40 Langusta i armatohaubicą 152 mm „Dana”. 

Szkolenia dla uczniów na żagańskim poligonie zorganizowali Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zajęcia są realizowane przez 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), 23. Śląski Pułk Artylerii oraz jednostki wspierające poszczególne zagadnienia zlotu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  biedne dzieci, pewnie karmi się je papką narodowo-wyzwoleńczą
  już oceniałe(a)ś
  0
  0