Za nami pierwszy dzie Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2018. W Filharmonii Zielonog鏎skiej uczestnicy dyskutowali o sile m這dych i nowoczesnych przedsi瑿iorstwach, a 45 lubuskich firm odebra這 nagrody marsza貫k.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Jak zachęcić młodych do działania", "Technologie, które zmienią świat" czy "Regiony kosmiczne w europejskiej gospodarce" - to tylko część paneli dyskusyjnych, które odbyły się pierwszego dnia Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2018. Do wspólnych rozmów zasiedli przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy. – Młodzież musi dzisiaj wiedzieć, że pomagając dużo zyskuje. Człowiek pomagając rozwija się w wielu kierunkach – mówiła Ewa Minge, znana na całym świecie projektantka mody. Wśród prelegentów pojawili się także Fatima Ouali z Paryskiego Ośrodka Naukowego, były minister Bartosz Arłukowicz czy prof. dr hab. Iwona Stanisławska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

- Myślę, ze nie ma teraz nawet jednego sektora prywatnego, czy też publicznego, który się nie dostosowuje do nowoczesnej przedsiębiorczości, innowacyjnych rozwiązań. Jest to absolutna konieczność, aby dalej istnieć na tym rynku naszym i na rynkach zagranicznych – przekonywała Hanna Stypułkowska-Goutierre, szefowa Polskiej Izby Handlowej-Przemysłowej we Francji i Prezes Polskich Izb Handlowych za Granicą.

Dużo miejsca poświęcono również problemom związanym ze sztuczną inteligencją. – W mojej ocenie sztuczna inteligencja będzie się rozwijała do momentu, do którego nie będzie wchodziła na kurs kolizyjny z człowiekiem. Dopóki będzie ona wykorzystywana dla naszych potrzeb – mówił Bartosz Kubik, prezes firmy Ekoenergetyka Polska.

Na koniec dnia odbyła się zaś uroczysta gala, podczas której marszałek Elżbieta Polak wręczyła nagrody gospodarcze dla najlepszych lubuskich firm. 

Wyróżnione firmy: ADB Polska, AEK, Aqua-Grupa SBS, Arctic Paper Kostrzyn, Astec, A.Z. Iwaniccy Meble Tapicerowane, Cinkciarz.pl, Dreampen, Ekoenergetyka Polska, Elwiz, eobuwie.pl, Faurecia Gorzów, Gamaplast, Gedia Poland, Gotech, Hertz Systems, Holding-Zremb Gorzów, ICT Poland, Ikea Industry, Karton-Pak, Kaskat, Lamix, Leks, LFC, LUG, Masterchem, Mazel, MB Pneumatyka, Molex, Nordis Chłodnie Polskie, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Ovopol, Poli-Eco Tworzywa Sztuczne, Praliny Łużyckie, Relpol, Seco/Warwick, Silcare, Stelmet, Streamsoft, Sulma, Swiss Krono, TPV Displays Polska, Victualic Polska, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Zyguła.

Kongres Gospodarczy potrwa jeszcze do soboty. W piątek i sobotę panele i spotkania odbędą się w Kalsku (Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych UZ), Sulechowie (Centrum Energetyki Odnawialnej UZ), Nowym Kisielinie (Park Naukowo-Technologiczny UZ) oraz Zaboru (Lubuskie Centrum Winiarstwa).

Pełny program wydarzenia TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem