Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Park znajduje się przy ul. Żagańskiej, w środku dawnej wioski (dziś Ochla jest dzielnicą Zielonej Góry). Został oficjalnie otwarty pod koniec września, ale gotowy był już kilka miesięcy wcześniej. Prace za prawie dwa mln zł wykonała firma Exalo Drilling z Piły (dawny Diament). Remont parku w 85 proc. sfinansowała Unia Europejska w ramach tzw. ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Resztę stanowił wkład własny miasta.

Przy wejściu do parku znajduje się tablica z historią tego miejsca. Można dowiedzieć się z niej m.in., że park został założony w I poł. XIX w., ale część drzewostanu należy do starszej kompozycji, której wiek można określić na 250-300 lat.

Wyremontowany park w Ochli. Tablica z opisem historiiWyremontowany park w Ochli. Tablica z opisem historii Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

Oczyszczony staw, domki dla kaczek

Mocno zadrzewiony park przy zabytkowym pałacu zyskał nową świeżość. Został trochę przerzedzony z drzew i krzewów, jest w nim jaśniej. Uporządkowane zostały także cieki wodne. Teren był dość podmokły, robotnicy musieli go więc trochę odwodnić. Tego zadania nie było w projekcie, co było jednym z powodów opóźnienia inwestycji. Dziś przez park wije się wyregulowany strumień, który spływa do stawu. Wybudowano na nim kilka małych kaskad. Są też mostki i pomost. Robotnicy oczyścili staw i odtworzyli na nim wyspę dla ptaków. Niestety, jeden z domków dla kaczek jest już przewrócony, prawdopodobnie przez wandali.

Nowe nasadzenia

Część nowych nasadzeń pojawiła się już jesienią ub. roku, a teren został od południowej strony ogrodzony ze względu na dziki.

Lampy i ławki są dość nowoczesne, jedynie w niewielki sposób nawiązują stylistyką do zabytkowego charakteru parku.

Jak wygląda park w Ochli po kilku miesiącach od zakończenia prac? Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.