Zielonogórskiemu Liceum nr I "stuknęła" siedemdziesiątka. Taki jubileusz należało uczcić godnie . Na uroczystości przyjechał jeden z najbardziej znanych absolwentów tej szkoły, redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zielonogórska "Jedynka" ma się czym chwalić. Jej uczniowie osiągają najlepsze w mieście wyniki z matur, plasują liceum wysoko w rankingu „Perspektyw”. W I LO każdego roku kilkudziesięciu uczniów zostaje laureatami bądź finalistami różnych olimpiad.

„Jedynka” była pierwszą szkołą ogólnokształcącą, jaka powstała w Zielonej Górze po wojnie. Na początku mieściła się w budynku przy ul. Licealnej. Potem została połączona z drugim zielonogórskim liceum – nr 21. Od grudnia 1968 r. funkcjonuje w budynku przy ul. Kilińskiego. Jubileusz był więc podwójny – 50-lecia działania w jednym miejscu i 70-lecia istnienia w ogóle.

Z „Jedynki” na aleję gwiazd

Obchody zaplanowano na cały dzień. Najpierw była msza święta w parafii św. Franciszka, potem uroczysta gala w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Następnie goście przenieśli się do szkoły, gdzie mogli m.in. zwiedzać wystawę poświęconą „Jedynce”. W piątkowy wieczór absolwenci będą się bawić na wielkim balu w hali CRS przy ul. Sulechowskiej.

Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej
Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej  Paulina Nodzyńska

A tych przez lata szkoła wypuściła kilkanaście tysięcy. Wielu z nich robi kariery w mediach, polityce, sporcie, środowisku naukowym, medycznym czy prawniczym. Podczas gali wyświetlono film z ich udziałem, aktualne zdjęcia przepleciono z tymi archiwalnymi, ze szkolnych ław. Publiczność zobaczyła m.in. redaktora Tomasza Lisa, posła Pawła Pudłowskiego, przewodniczącego rady miasta Adama Urbaniaka, kucharza Grzegorza Łapanowskiego, dawnego rapera Grupy Operacyjnej Mieszka Sibilskiego, reżysera i założyciela Sky Piastowskie Grzegorza Lipca. W tle rozbrzmiewał utwór „Aleja Gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej.

Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej
Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej  Paulina Nodzyńska

Tomasz Lis pojawił się na uroczystości osobiście. – O tej szkole nie da się zapomnieć. Przed chwilą podszedłem do swojego matematyka i powiedziałem: Nawet pan nie wie, jak często mi się pan śnił. I to był ten rodzaj snu, po którym błogosławi się poranek – żartował.

Szkoła a stan wojenny

Redaktor nie szczędził swojemu ogólniakowi słów pochwał. – Przyszedłem do tej szkoły w 1980 r. Dzień wcześniej podpisano w Gdańsku porozumienia sierpniowe. Myśl o demokratycznej Polsce była dla nas czymś nadzwyczajnym. Potem był mrok. Rok później wprowadzono stan wojenny, akurat przerabialiśmy romantyzm. Po latach dostrzegam i jestem o tym głęboko przekonany, że wtedy nauczyciele, mimo tych wichrów poza murami szkoły, chcieli nas przygotować do pójścia w świat. Nauczyć nas, jak mierzyć się z wyzwaniami, które nas czekają – opowiadał Tomasz Lis. – Już wcześniej wiedziałem, że ta szkoła jest miejscem specjalnym. W 1978 r. w tygodniku "Panorama" ukazał się artykuł poświęcony Liceum nr I o tytule „Zielonogórski Harvard”. Ta szkoła to nie był przystanek. To była trampolina. Nigdy nie napracowałem się tyle, ile w tej szkole. Ludzie z LO nr I spotykają się od Zielonej Góry po Nowy Jork. Pamiętają, skąd są. Wspominają tę szkołę i nauczycieli z wdzięcznością – dodał.

Pani dyrektor i łzy wzruszenia

Galę uświetnili swoimi występami obecni uczniowie "Jedynki", którzy tańczyli, śpiewali, odgrywali scenki.

Pod koniec uroczystości dyrektorce szkoły, polonistce Ewie Habich, nie pozostało nic innego, jak otrzeć łzy wzruszenia. Habich piastuje tę funkcję od dwóch dekad. W długiej kolejce do gratulacji ustawili się m.in. dyrektorzy innych popularnych zielonogórskich ogólniaków, którzy sami „Jedynkę” kończyli.

Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej
Jubileusz 70-lecia I Liceum im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Gala w auli UZ przy ul. Podgórnej  Paulina Nodzyńska

– To jubileusz, który wprawia w pewne zakłopotanie. Daje poczucie tradycji, ale i niepokoju na myśl o tym, jak rzeczywistość potrafi gwałtownie przyspieszać. Musimy wytrwać w tej międzypokoleniowej sztafecie, nie gubiąc tego, co najcenniejsze – przemawiała.

– Liceum będzie trwało, jego życie będzie się dalej toczyć, w pewnym momencie już bez nas. Dobrze, że jesteś, „Jedynko” – żegnali się z publicznością prowadzący.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem