Czy prezydent Zielonej Góry jest za wyjściem Polski z Unii Europejskiej? Biorąc pod uwagę poglądy, które od dłuższego czasu głosi - pisze Janusz Rewers, kabareciarz i miejski radny Koalicji Obywatelskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zginął tragicznie w poniedziałek 14 stycznia. Dzień wcześniej został ugodzony nożem podczas "Światełka do nieba" podczas finału WOŚP.

Jego śmierć poruszyła Polskę. W wielu miastach odbyły się marsze przeciwko nienawiści, przemocy.

Głos zabrał też prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Próżno szukać w nim słów pokrzepienia. Prezydent opublikował zdjęcie krzesła elektrycznego i zażądał przywrócenia kary śmierci.

Kubicki po zabójstwie Pawła Adamowicza: Przywróćmy karę śmierci

Jego reakcję skomentował Janusz Rewers, kabareciarz i radny Koalicji Obywatelskiej:

Prezydent Janusz Kubicki z Bezpartyjnych Samorządowców, zamiast łagodzić i wyciszać nastroje, zgodnie z apelami płynącymi z Gdańska i od J. Owsiaka, ogłosił dziś, czyli w dniach żałoby po okropnej tragedii, że jest za karą śmierci.

Jak można?!

Kiedy prezydenci Torunia, Wrocławia, Bydgoszczy ogłaszają wprowadzenie do szkół specjalnych lekcji, by walczyć z mową nienawiści i hejtem, Włodarz mojego ukochanego miasta publikuje wezwanie do przywrócenia kary śmierci, wydając niemal wyrok skazujacy i dołącza zdjęcie krzesła elektrycznego?!

To mi się nie mieści w głowie.

Już pomijam fakt, że wcześniejszy, post żałobny na tablicy Prezydenta Zielonej Góry, dotyczący śmierci Prezydenta Adamowicza, został opatrzony zdjęciem noża w kałuży krwi. Nie czarno-białe zdjęcie ofiary morderstwa, nie czarny kir, nie serduszko WOŚP, tylko nóż w kałuży krwi. Dlaczego robi takie rzeczy samorządowiec, zaczynający właśnie czwartą kadencję w mojej Zielonej Górze?

Czy to jest cyniczny lans na zasadzie – nieważne, dobrze czy źle, byle o mnie mówili? Być może, bo przecież widziałem już wcześniej u Pana Kubickiego i posty hejtujące uchodźców i wzywające do przywrócenia kary śmierci. Potem pisały o tym ogólnopolskie media, interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Przecież przywrócenie tej kary wiązałoby się z Polexitem – czy takiego prezydenta wybrali mieszkańcy? Kim jesteśmy w dwa dni po tym okropnym zamachu?

Czy chodzi tu o tani poklask zasmuconych, wściekłych i rozżalonych ludzi?

Nie chcę tu nikogo bronić ani skazywać, od tego są odpowiednie instytucje.

Jestem zasmucony i zawstydzony postawą Prezydenta Zielonej Góry.

Te dni powinny być czasem refleksji nad sobą, nad tym gdzie jesteśmy i co zrobić by wszystko szło w lepszym kierunku.

Jeśli chcemy rzeczywistej zmiany, zawsze najlepiej zacznijmy od siebie, od swojego podwórka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dobrze napisane, popieram Janusza Rewersa, ma chłop rację.
  @bcdzg
  dziękuje , pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Mam podobne odczucia.
  Wpadliśmy w dziurę i trudno z niej się wydostać.
  A myśl, że naPana Prezydenta nie głosowałam, nie powoduje , że jest ni lżej.
  @Una
  dziwny to czas, dobry dla populistów...
  Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kubicki kompromituje siebie i nasze miasto od dawna. Radni powinni się od niego odciąć, bo cień populizmu i skrajnych poglądów prezydenta pada też na nich.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0