Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po przeczytaniu tekstów "Bo syn ma sikać..." oraz "Na ortopedii było sympatycznie..." postanowiłam i ja zabrać głos. Z ortopedią akurat nie miałam na szczęście styczności, za to z odziałem pulmonologii jak najbardziej, i to niestety nie raz, nie dwa.

Nie będę pisać o humorach i nie humorach lekarzy i pielęgniarek, bo jak wszędzie pracują tam ludzie i ludzie. Jedni uśmiechnięci i mili, inni trochę mniej. Ale zamiast o nastawieniu personelu do pacjentów chciałabym jak Pan Maron poruszyć temat palenia w szpitalu.

Zakaz palenia obowiązuje jak myślę we wszystkich budynkach szpitala. I pewnie wszędzie pacjenci mają ten zakaz w nosie. Na oddziale pulmonologii, gdzie leżą pacjenci z chorobami płuc, można poczuć się jak w popielniczce. Chorzy leczeni za państwowe pieniądze przyjmują leki, inhalacje, częściowo leżą pod maskami i respiratorami, po czym wstają i idą do toalety... na fajeczkę. Zwracanie im uwagi nic nie daje. Próby rozmowy z personelem, by coś z problemem zrobić, też nic nie dają. Nikt nie zajmuje się problemem. Nikt z tym nie walczy. Na oddziale pulmonologii!!! Na oddziale można zobaczyć karteczkę groźbę lekarza dyżurnego, ostrzegającą palaczy o karnym wyrzuceniu z oddziału. Nic takiego się nie dzieje. Personel przymyka oczy, udając, że problemu nie ma. Niepalący pacjenci, wracając z toalet, mają ataki duszności. Palacze palą po toaletach, a potem wracają spokojnie na szpitalne łóżko, przyjmując kolejne dawki leków za pieniądze podatnika.  Tak jak Pan Maron uważam, że z tym problemem dyrekcja szpitala powinna zacząć walczyć tu i teraz. Egzekwować zakazy. A palacze niech się trują poza murami szpitala. 

Pisz do Wyborczej

Wyborcza to Wy. Jeżeli są tematy ważne i ciekawe, którymi powinniśmy się zająć, prosimy o kontakt. Czekamy na Wasze listy, opinie i opowieści. Piszcie na adres e-mail: listy@zielona.agora.pl, tel. do redakcji 68 328 81 01

CZYTAJ TAKŻE: Panowie, zdejmijcie laptopy z kolan - rozmowa z onkologiem

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.