To by這 widowisko godne starcia dw鏂h czo這wych dru篡n w kraju. Po r闚nej walce przez ca造 mecz Stelmet zgubi w rytm w ko鎍闚ce, ale szalone tr鎩ki trafili Soko這wski i Hrycaniuk - wydawa這 si, 瞠 mamy dogrywk! Rzutem z po這wy gospodarzy pogr捫y jednak bohater meczu Rob Lowery.

Składniejszymi akcjami mecz otworzyli goście, ale Stelmet też złapał zaraz odpowiedni w rytm. W obronie energią imponował Przemek Zamojski, a Markel Stars pokrzykiwał na kolegów, by dawali z siebie wszystko. Po nietypowej dla siebie akcji od kosza do kosza Adama Hrycaniuka (zakończył eurostepem) ze stanu 7:2 dla Torunia zrobiło się zaraz 15:13 dla Stelmetu.

Przepis zielonogórskiej ekipy na ugryzienie Pierników widać było już od pierwszych minut - grali bardzo szybko, błyskawicznie wznawiali piłki spod swojego kosza i przenosili je na połowę rywala. W obronie obowiązywał pressing na całym boisku i wychodzenie wysoko do zasłon. Przynosiło to skutek, ale nie tak wielki, jak chcieliby tego zielonogórzanie. Po pierwszej kwarcie prowadzili minimalnie 26:25

Dzięki mocnej obronie gospodarze wyrwali Toruniowi parę piłek, ale nie potrafili wykorzystać zdobytych posiadań, pudłowali rzuty. A że Cukier grał fajny zespołowy basket (do przerwy 9 graczy ze zdobyczami punktowymi) i rzucał nieco skuteczniej, to po trójce Bartosza Diduszko wrócił na prowadzenie 32:29. Zaraz trójkę sypnął jeszcze Aaron Cel (13 pkt, 7 zb) i goście trochę odskoczyli. Stelmet nadal agresywnie pchał jednak piłkę na kosz aż goście przekroczyli limit fauli. Zielonogórzanie wrócili na prowadzenie i dopiero kolejna trójka Karola Gruszeckiego (12 pkt, 3/6 zza łuku) doprowadziła do remisu 42:42. Zaraz jednak kolejną akcję wykańcza Darko Planinić (12 pkt, 6/8 z linii), Quinton Hosley pakuje w kontrze i prowadzimy 46:42.

WŁADYSŁAW CZULAK

Przewagę przed przerwą Stelmet mógł powiększyć, ale zupełnie nie szło Kodiemu Justice'owi, który najpierw przerzucił obręcz przy próbie z dystansu, a później za wysoko podawał na alley-oopa Hosleyowi. A goście korzystali - trójkę wrzucił Michael Umeh, później Rob Lowery i to Cukier znów prowadził. Wynik do szatni brzmiał 48:48, bo po udanej wreszcie akcji Justice'a punkty zdobył Darko Planinić.

Po wyjściu z szatni obie drużyny wróciły napakowane jak kabanos. Trwała piękna walka kosz za kosz. Dwa trafienia zza łuku zaliczył Michał Sokołowski (19 pkt, 6/8 z gry), wyprowadza zielonogórzan na czoło, ale tym ym samym odpowiadają Cel i Umeh. Toruń znowu delikatnie z przodu, co za mecz! Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk aż do końca kwarty. Na jej koniec wynik brzmiał 79:78 dla Stelmetu. Przebudził się Kodi Justice, który w tej części w efektowny sposób zdobył swoje wszystkie 8 oczek.

Ostatnie 10 minut to wciąż szalony rollercoaster. Stelmet wyszedł na 5-punktowe prowadzenie, agresywny w ataku znów postarał się o szybko przekroczony limit fauli rywali, ale szansy na odskoczenie nie wykorzystał. Najpierw przy próbie wsadu i wolnej drodze na kosz pomylił się Sokołowski, później osobistych nie trafił Hrycaniuk. A Toruń regularnie odrabiał. Po trafieniu półhakiem Kuliga wrócił na prowadzenie. Do końca meczu zostaje 6 minut i kibice wstają z miejsc.

Proszę państwa, dwie trójki z rzędu trafia Markel Starks (25 pkt, fenomenalne 10/11 z gry) i Stelmet odchodzi na 94:90. Emocje sięgają zenitu, swój piąty faul jako przewinienie techniczne łapie Planinić i musi opuścić parkiet. Niesamowity Lowery zdobywa trzy punkty, ale zza łuku odpowiada Łukasz Koszarek (16 pkt, 5 as), a później... Aaron Cel. Fenomenalne spotkanie! Jest 97:96 dla Stelmetu. Starks wjeżdza pod kosz i trafia, ale trójką z odchylenia odpowiada Lowery.

Przy stanie 101:99 dla Pierników na nieco ponad minutę przed końcem piłka po rzucie Koszarka wciska się między deskę a obręcz i - za strzałką - trafia do rąk torunian. Tutaj zaczynają się schody dla gospodarzy. Najpierw w masło dwutaktem wjeżdża Diduszko, a chwilę później Lowery przecina podanie Sokołowskiego i kończy sam w kontrze. Stelmet przegrywa 106:99.

Starks rzuca szybko dwa oczka, ale uratować miejscowych wciąż może tylko cud. I się wydarza! Uwierzylibyście, że zza linii 6,75 m trafia Adam "Bestia" Hrycaniuk? Tak się dzieje!. Gruszecki faulowany, wykorzystuje tylko jeden rzut wolny. Piłkę zbiera Sokołowski i pędzi na stronę gości, rzuca z siedmiu metrów... trafia!

Do końcowego gwizdka trzy, może cztery sekundy, wszyscy już żyją dogrywką. Piłkę bierze jednak w swoje ręce Lowery. Po minięciu połowy oddaje rzut, a ten - znów jakimś cudem - znajduje drogę do kosza. Lowery kładzie się na podłodze i wzdycha ze szczęścia "o, mój boże!".

Sędziowie po obejrzeniu powtórki dają Stelmetowi dwie dziesiąte sekundy na ostatnią szansę. Ale to za mało, gospodarze nawet nie próbują. Tym razem muszą uznać wyższość Twardych Pierników.

STELMET ENEA BC ZIELONA GÓRA  107:110  POLSKI CUKIER TORUŃ

KWARTY: 26:25, 22:23, 31:30, 28:32

STELMET: Starks 25 (3), Zamojski 4, Sokołowski 19 (3), Sakić 6, Planinić 12 oraz Koszarek 16 (4), Hosley 4, Justice 8, Hrycaniuk 13 (1), Mokros 0. Nie grali Humphrey i Mąkowski.

CUKIER: Lowery 28 (4), Umeh 8 (2), Gruszecki 12 (3), Cel 13 (3), Mbodj 10 oraz Kulig 7 (1), Wiśniewski 4, Sulima 5, Diduszko 12 (2), Śnieg 11.