Koncert Anity Lipnickiej, zwiedzanie winnic, a może przejażdżka wojskowym transporterem? Zebraliśmy najciekawsze propozycje na spędzenie długiego majowego weekendu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

15-lecie Polski w UE pod filharmonią (1 maja)

Prezydent Janusz Kubicki zaprasza wszystkich pod Filharmonię Zielonogórską. W środę 1 maja o godz. 12 rozpoczną się obchody z okazji 15-lecia Polski w UE. Zagra orkiestra dęta Zastal, w niebo polecą balony. Będzie też okazja, żeby zjeść coś smacznego, a nawet zmienić co nieco w swoim wyglądzie.

Weekend Otwartych Winnic (1-5 maja)

Spotkać się z winiarzami można nie tylko podczas Winobrania czy w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze, ale przede wszystkim w winnicach. 1 maja rusza otwarty weekend dla zwiedzających. Pierwszy z czterech zaplanowanych. Winnice będą otwarte w dniach 1–5 maja w godz. 12–18.

Na gości czeka siedem winnic, m.in.: Julia w Starym Kisielinie, U Michała na os. Malarzy czy Cantina w Mozowie.

Weekend Otwartych Winnic
Weekend Otwartych Winnic  Fot. Władysław Czulak

Piknik Europejski (1 maja)

Choć w Lubuskiem świętujemy 15-lecie Polski w UE od kilku tygodni, rocznica przypada na 1 maja. Właśnie wtedy na placu Unii Europejskiej w Krośnie Odrzańskim odbędzie się piknik zorganizowany w ramach cyklu spotkań #lubuskiechallenge – Łączy nas przyszłość!

Początek wydarzenia w środę 1 maja o godz. 12. Będą dyskusje, quizy i zabawy dla dzieci. Wspólne wysłuchanie „Ody do radości” i okolicznościowy tort. Gospodarzem pikniku jest Elżbieta Polak, marszałek woj. lubuskiego.

Czołgi, rakiety i samoloty (1 i 3 maja)

Fani militariów nie zanudzą się podczas weekendu majowego. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie będzie otwarte dla wszystkich 1 i 3 maja.

W środę zaprasza m.in. na zwiedzanie wnętrza czołgu T-55 i samolotu MiG-21U i wystawę zabawek militarnych. W święto Konstytucji 3 maja żołnierze z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska zaprezentują swoje wyposażenie. Będzie okazja, żeby zwiedzić stację naprowadzania rakiet systemu Krug. Nie zabraknie pysznej, wojskowej grochówki.

Bilety 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny).

Piknik Militarny w Drzonowie
Piknik Militarny w Drzonowie  Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Żarska majówka (1 i 3 maja)

Anita Lipnicka, Alosza Awdiejew i Danzel. To gwiazdy tegorocznej żarskiej majówki. Ta podzielona jest na dwie części. Pierwsza odbędzie się w środę 1 maja, druga w piątek 3 maja.

Oprócz koncertów w programie m.in. zajęcia literacko-plastyczne i turnieje sportowe.

Psy na wybiegu (1 maja)

Miłośnicy psów spotkają się w Kargowej i pochwalą się uroczymi pupilami. Przybyli będą mogli podziwiać odmiany pudli, shih tzu, buldogów czy hawańczyków.

Krajowa Wystawa Psów 9. Grupy FCI odbędzie się w środę 1 maja. Wystawa potrwa w godz. 13–17. Bilety do zakupienia przy wejściu.

Rachunek z miłości platonicznej (2–5 maja)

2 maja warto wybrać się do BWA w Zielonej Górze. Galeria wystawi kolekcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej pt. „Rachunek z miłości platonicznej”. – Jej celem jest opisanie poprzez dzieła sztuki historii polskiej transformacji w szerokiej, globalnej perspektywie – zapowiadają organizatorzy.

Wystawa będzie czynna do 5 maja br. Wejście jest bezpłatne.

Piknik w parku Piastowskim (3 maja)

W parku Piastowskim rodzinny piknik organizuje Zielonogórski Ośrodek Kultury. Rozpocznie się w piątek 3 maja o godz. 12 przed siedzibą ZOK przy ul. Festiwalowej.

W programie m.in. gry i zabawy rekreacyjne, stoiska edukacyjne i coś na ząb. O godz. 16, na zakończenie imprezy, zaśpiewają twórcy hitu „Frontiera” – Halina Benedyk i Marco Antonelli.

1.04.2017 r., piknik i konsultacje w sprawie rewitalizacji Wzgórz Piastowskich
1.04.2017 r., piknik i konsultacje w sprawie rewitalizacji Wzgórz Piastowskich  Szymon Płóciennik

Zlot „maluchów” (3 maja)

Coraz rzadziej można spotkać fiata 126p na polskich drogach. Ci, którzy stęsknili się za niegdyś popularnym „maluchem”, mają szanse na ponowne spotkanie.

W piątek 3 maja w godz. 9–18 posiadacze ikony polskiej motoryzacji spotkają się w Łagowie. Będzie co oglądać, bo „maluchów” będzie aż 155. Część z nich ułoży się w ogromny napis „FIAT 126p”. Wstęp na zlot jest bezpłatny.

Parada parowozów (4 maja)

Po raz kolejny Wolsztyn zamieni się w światową stolicę pary. 26. Parada Parowozów odbędzie się w sobotę 4 maja. Zjadą się czynne lokomotywy parowe z Polski i nie tylko. Oprócz podziwiania w trakcie jazdy przybyli zobaczą, jak naprawić parowóz. Organizatorzy zaznaczają, że już dzień wcześniej warto wybrać się do wolsztyńskiej parowozowni. O godz. 22 rozpocznie się widowisko multimedialne „Światło, Para, Dźwięk”. Parowozownia będzie czynna w dniach 3–5 maja. Wstęp jest darmowy.

Piknik zdrowia (5 maja)

Na zakończenie majówki – w niedzielę 5 maja – mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli sprawdzić, czy z ich zdrowiem wszystko w porządku. – Będzie to doskonała okazja do zrobienia podstawowych badań, takich jak pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia, ale też do rozmowy z lekarzami specjalistami, do których dostępność jest czasem trudna – zapowiada Elżbieta Polak, lubuska marszałek. W programie wydarzenia m.in. trening z Tomaszem Kucharskim, posłem PO i dwukrotnym mistrzem olimpijskim, pokaz futbolu amerykańskiego w wykonaniu zielonogórskiej Watahy i zwiedzanie nowoczesnej karetki pogotowia.

Piknik zdrowia pod pomnikiem Bachusa na zielonogórskim deptaku wystartuje o godz. 12. Już godzinę wcześniej z placu Bohaterów wyruszy rowerowy korowód. Ulicami miasta dotrze wprost pod centrum wydarzeń.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem