Tygodnik "Wprost" opublikował coroczne zestawienie największych polskich spółek. Na liście 200 firm znalazły się tylko dwie z woj. lubuskiego. Obie z Zielonej Góry. W czołówce uplasował się Cinkciarz.pl, a stawkę zamyka Stelmet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cinkciarz.pl czołowe miejsca w podobnych zestawieniach zajmuje od kilku dobrych lat. W tegorocznym rankingu tygodnika „Wprost” spółka z Zielonej Góry uplasowana została na 8. miejscu. Przed nią znalazły się jedynie spółki Skarbu Państwa lub takie, w których posiada on duże udziały, a więc: PKN Orlen, PGNiG, Grupa Lotos, PGE, PZU, KGHM Polska Miedź i Tauron.

Firma zaczynała od sieci kantorów stacjonarnych, po czym w 2008 r. uruchomiła wymianę walut w internecie. Zrobiła furorę na rynku i dziś obroty liczy w miliardach złotych.

– Naszym głównym produktem pozostaje wymiana walut, ale jesteśmy dziś platformą finansową, która działa na wielu polach. Jedna z naszych spółek ma licencję instytucji płatniczej, dzięki czemu może oferować klientom przekazy pieniężne i płatności online. Mamy też spółkę umożliwiającą dokonywanie transakcji na rynku forex – wyliczał w rozmowie z „Wyborczą” Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl

Czytaj też: Cinkciarz.pl, od jednego kantoru do potęgi, która obraca miliardami

Cinkciarz i długo, długo nic

Na liście 200 największych firm znalazła się jeszcze jedna lubuska firma. Też z Zielonej Góry. Chodzi o Stelmet, czyli producenta wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna, sponsora miejscowych klubów – żużlowego Stelmetu Falubaz i koszykarskiego Stelmetu Enea BC.

Stelmet w rankingu zajął 197. miejsce.

Zobacz pełne zestawienie 200 największych polskich spółek tygodnika „Wprost”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem