Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ŚWL poprzedzi piątkowy koncert w Filharmonii Zielonogórskiej. 14 czerwca artyści wystąpią z okazji 50-lecia pracy artystycznej Czesława Grabowskiego, dyrektora Filharmonii. Koncert będzie można zobaczyć również na żywo na telebimie.

Właściwe święto Lubuskiego odbędzie się w sobotę. Imprezę rozpocznie druga edycja wyścigu kolarskiego o Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego i piknik rowerowy. Start w Gorzowie, meta w Zaborze przy Lubuskim Centrum Winiarstwa.

Jak zdobyć obydwa bieguny i wspinać się na górskie szczyty? Na zielonogórskim deptaku spotkanie z Jaśkiem Melą, który mimo amputacji nogi i ręki dokonał rzeczy niemożliwych dla wielu. 

Oprócz Jaśka Meli z chętnymi porozmawiają m.in. Ola i Karol Lewandowscy, założyciele bloga „Busem Przez Świat”. Lewandowscy do tej pory odwiedzili ponad 50 państw na pięciu kontynentach. W trakcie podróży ich dzienne wydatki wynosiły... osiem dolarów. 

Przyjedzie również „Pojechana”, czyli Aleksandra Świstow, autorka książki „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”. Blogerka od siedmiu lat opisuje swoje podróże w internecie. Zanim rozpoczęła podróżować, zdiagnozowano u niej endometriozę. – Nie sądziłam, że kiedykolwiek będę prowadzić takie aktywne, pełne przygód i radości życie. To wszystko jest dowodem na to, że trzeba dużo marzyć i jeszcze więcej pracować. Wtedy można osiągnąć wszystko! – pisze na swoim blogu Aleksandra Świstow.

Wspólnie z Magdaleną Bębenek i Piotrem Horzelą odkryjemy tajemnice skrywane przez lubuskie lasy. – Przyjrzymy się temu, czym jest, co nas z nim łączy w życiu codziennym i w jaki sposób czerpiemy o nas wiedzę – tłumaczą organizatorzy. 

Spotkania z podróżnikami odbędą się okazji III Festiwalu Podróżników National Geographic w godz. 10-17 na deptaku w Zielonej Górze. National Geographic przygotowało również wystawę zdjęć PhotoArk. Jej motywem przewodnim będą ginące gatunki zwierząt. 

Najmłodsi będą mieli okazję zwiedzić miasto, biorąc udział w grze miejskiej pt. Tajemniczy Bachusik, a sportowe atrakcje będą czekać na chętnych na parkingu obok księgarni św. Antoniego. W godz. 10-17 odbędzie się m.in. maraton rowerowy, pokaz i lekcje tanga oraz spotkanie z Bartoszem Czajkowskim, zielonogórzaninem, pierwszym Lubuszaninem, który wystartował w Mistrzostwach Świata IronMan 70.3 – ekstremalnych zawodach dla najlepszych triatlonistów na świecie. 

Równocześnie na deptaku dowiemy się, jak zmieniły się Polska i nasz region od 1989 r., czyli „Rocznik '89 zgłoś się”. Na przybyłych czekają stoiska i wystawa zdjęć. To jedna z dwóch wystaw przygotowanych z okazji ŚWL. Na drugiej będzie można zobaczyć, jak zmieniało się woj. lubuskie dzięki pieniądzom płynącym z dotacji unijnych. Tę wystawę uświetni happening muzyczny z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii. 

W tym samym czasie poznamy Lubuskie od strony kuchni. Na festiwalu kulinarnym wystawcy zaprezentują produkty regionalne. Oprócz jedzenia – wino, z którego Lubuskie słynie. Smakosze tego trunku będą mieli okazję w godz. 12-18 zwiedzić zielonogórskie piwnice winiarskie.

Swoje stoiska na deptaku będą miały również m.in. oddział lubuski Centrum Badań Kosmicznych i Black Butterfly Ewy Minge.

Jak świętować, to tylko przy dobrej muzyce. Na scenie przy ratuszu o godz.17 zagra Jamal, zespół reggae, który na początku czerwca wydał nowy album „Czarny Motyl”. Następnie dla Lubuszan zaśpiewa pochodzący z Gorzowa polski bard Piotr Bukartyk. Na zakończenie wystąpi popularny zespół Happysad. 

Święto Województwa Lubuskiego 2019 odbędzie się w sobotę 15 czerwca. Szczegółowy program wydarzenia na stronie urzędu marszałkowskiego. 

Zobacz, jak Lubuszanie świętowali rok temu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.