Sobota w Zielonej Górze upływa pod znakiem Święta Województwa Lubuskiego (ŚWL). Na deptaku na mieszkańców czekają atrakcje, spotkania ze znanymi postaciami, a wieczorem - koncerty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dużą popularnością cieszyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, znanym podróżnikiem, który mimo amputacji nogi i ręki dokonał rzeczy niemożliwych dla wielu - zdobył obydwa bieguny i kilka górskich szczytów.

Spotkania z zaproszonymi gośćmi odbywają się w namiocie ustawionym tuż obok pomnika Bachusa. Po Jaśku Meli o podróżach opowiadała Aleksandra Świstow, blogerka i pisarka, która swego czasu objechała cały świat, a o lasach - Piotr Horzela i Magdalena Bębenek, kolejni podróżnicy, którzy zamieszkali w Puszczy Knyszyńskiej. 

15 czerwca 2019 r. Święto Województwa Lubuskiego na zielonogórskim deptaku
15 czerwca 2019 r. Święto Województwa Lubuskiego na zielonogórskim deptaku  fot. Piotr Bakselerowicz

Przed nami jeszcze spotkania z Mateuszem Waligórą, pierwszym człowiekiem, który obszedł pustynię Gobi (godz. 13.30), blogerem Szymonem Nitką, który przemierza świat na rowerze (godz. 14.45), a także Olą i Karolem Lewandowskimi, którzy od 8 lat objeżdżają planetę starym busem, wydając dziennie średnio 8 dolarów (godz. 16).

Gwoździem programu będą wieczorne koncerty. Występy na scenie otworzy Bethel, zespół reggaeowy z Wrocławia - godz. 17. Po nim wystąpią Piotr Bukartyk (18.30) i gwiazda wieczoru - pop-rockowy zespół Happysad (godz. 20.30). Koncerty odbędą się na scenie obok miejskiego ratusza.

15 czerwca 2019 r. Święto Województwa Lubuskiego na zielonogórskim deptaku
15 czerwca 2019 r. Święto Województwa Lubuskiego na zielonogórskim deptaku  fot. Piotr Bakselerowicz

Do godz. 18 można zwiedzać piwnice winiarskie. Pierwszy raz są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Wydarzenie zainicjowała "Wyborcza". Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji kupić butelkę lokalnego wina. Więcej dowiecie się tutaj.

Co jeszcze dzieje się w mieście? Do godz. 16 przy parkingu obok filharmonii działa miasteczko sportu. Można poćwiczyć na stacjonarnym rowerze, wziąć lekcje tanga czy po prostu porozmawiać z instruktorami. W miasteczku sportowym będzie można poskakać też na trampolinach oraz spotkać się z Bartoszem Czajkowskim, pierwszym Lubuszaninem, który wystartował w mistrzostwach świata IronMan.

Do godz. 17 obok pomnika Bachusa wisi wystawa fotografii, przedstawiająca, jak zmienił się nasz region i kraj od '89 roku, a także odbywa się festiwal kulinarny, gdzie zasmakować możemy produktów regionalnych.

Oprócz tego na deptaku rozstawionych jest kilkanaście stoisk. Swoje namioty mają Centrum Badań Kosmicznych PAN, Zespół Parków Krajobrazowych, land Brandenburgia i Europa Direct, fundacja Black Butterfly Ewy Minge czy Lasy Państwowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem