Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok temu na Międzynarodowy Dzień Jogi (oficjalnie przypada 21 czerwca) na pole golfowe w Przytoku wybrało się ok. setki mieszkańców okolicy i zielonogórzan. Wtedy gwoździem programu było bicie rekordu we wspólnym ćwiczeniu jogi. Były też tańce w bollywoodzkich rytmach i hinduskie przysmaki. – Joga pod chmurką i na łące smakuje najlepiej – opowiadali zadowoleni.

W ten weekend szykuje się powtórka. Z Zielonej Góry do Przytoku jest niedaleko, mniej niż 10 km. Można dojechać rowerem. Na pole golfowe łatwo trafić – trzeba skręcić według drogowskazu w środku wsi. Święto jogi odbędzie się w sobotę 22 czerwca w godz. 8–13. Wstęp wolny. Zajęcia prowadzą Sanket i Agata Arakh, Agata Wrotniewska i Anna Majdańska.

Popularność jogi w Zielonej Górze nie słabnie. To jedne z najpopularniejszych zajęć w klubach fitness. Jest kilka odmian jogi: dla kręgosłupa, tarczycy czy na dobre trawienie, a także ta zalecana kobietom w ciąży czy nawet dzieciom. 

– Jeśli twoje ciało działa w porządku, jest elastyczne i zdrowe, to nic nie ma prawa cię boleć. Wtedy od razu działa ci się lepiej w codziennym życiu. Trzeba zrozumieć, że ćwiczysz dla siebie, dla własnego spokoju, a nie dla mięśni i wyglądu. Do sprawnego ciała trzeba dodać strefę duchową i przepis na udane życie mamy gotowy. Joga zapewnia wewnętrzny spokój. Uczy, jak nie dać się ponieść stresującym sytuacjom, jak nad sobą panować. Joga to sztuka relaksu – opowiadali „Wyborczej” Sanketh i Agata Arakh.

– Na bazie tej ogromnej tradycji przez lata wypracowano wiele metod, które stały się odpowiedzią na potrzeby właściwie każdego człowieka. Fenomenem jest to, że każdy jest w stanie znaleźć w jodze coś dla siebie, od dzieci po osoby starsze, od wyczynowych sportowców po osoby o ograniczonej sprawności ruchowej – tłumaczy Agata Wrotniewska.

Program święta jogi

Sobota 22 czerwca

Pole Golf & Resort, Przytok koło Zielonej Góry

godz. 8–9 – czyszczenie ciała i umysłu z Sankethem Arakhem (Zielona Góra)

godz. 9–9.50 – Yin Yoga – Agata Wrotniewska (Zielona Góra)

godz. 10–10.50 – Yoga Vinyasa – Anna Majdańska (Poznań)

godz. 11–11.50 – Yoga for Unity – Sanketh & Agata Arakh (Zielona Góra)

godz. 12–13 – wspólny posiłek, każdy może przynieść swoje ulubione danie, aby inni mogli spróbować.

CZYTAJ TAKŻE: Święto jogi na polu golfowym. Ćwiczył cały tłum! 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.