Wybory parlamentarne 2019. Poseł PiS z Zielonej Góry na antenie Radia Zachód stwierdził, że ruch LGBT jest atakiem na rodzinę. - Nie mówię o lepszych i gorszych ludziach, ale osoby homoseksualne trzeba otoczyć troską i leczyć. Bo to jest choroba - uznał Jerzy Materna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oburzające słowa Jerzego Materny padły w trakcie audycji "Kto ma rację?" Radia Zachód, podczas której zielonogórski poseł PiS debatował z Bogusławem Wontorem, szefem lubuskiego SLD.

- Widzimy, jaki jest atak na rodzinę. My chcemy ją obronić - powiedział Materna, powołując się na artykuł 18 polskiej konstytucji, który stwierdza, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny (o "właściwym" kształcie rodziny mowy tam jednak nie ma).

Chwilę później stwierdził, że homoseksualizm jest chorobą, którą "trzeba tolerować, ale nie afirmować". - Musimy się starać pomóc tym ludziom - przekonywał były wiceminister w rządzie Beaty Szydło. 

Do jego słów odniósł się Wontor. - Wypowiedź pana Materny pokazuje, jak Prawo i Sprawiedliwość spogląda na społeczeństwo. Są lepsi i gorsi - skomentował szef SLD.

Poseł PiS protestował: - Nie powiedziałem o lepszych i gorszych ludziach. Nigdy tego nie powiedziałem. Tylko mówię, że trzeba ich otoczyć troską, rozmawiać i leczyć. Dla mnie każdy obywatel jest równy - uniósł się Materna.

- Nie, no trzeba leczyć, jak ktoś myśli inaczej niż pan. Inny człowiek według pana mniemania jest chory - wytknął mu Wontor.

Materna: - Jak ktoś jest chory, to podlega leczeniu.

 

Instytut Równości: Brak elementarnej wiedzy

Oświadczenie w sprawie słów Materny wydał Instytut Równości, stowarzyszenie walczące o prawa osób LGBTQ+ i przejawami dyskryminacji w społeczeństwie.

- Nie zgadzamy się z wypowiedzią Jerzego Materny. Walka o równość i tolerancję nie ma nic wspólnego z niszczeniem jakichkolwiek rodzin. Staramy się wywalczyć konstytucyjne prawo do zawarcia związku małżeńskiego przez osoby homoseksualne. Chcielibyśmy, aby każdy obywatel i obywatelka Polski mógł czuć się bezpiecznie w swoim kraju, który nazywa Ojczyzną oraz kochać swojego partnera lub partnerkę, bez strachu o poniżanie, szykanowanie lub nawet rękoczyny - piszą działacze Instytutu Równości.

Są oburzeni nazywaniem osób o innej orientacji seksualnej "chorymi".

- Przed wydawaniem osobistych osądów sugerujemy, aby zapoznał się Pan z fachową literaturą na temat orientacji seksualnych. Homoseksualizm już w 1973 został usunięty z listy chorób. W marcu 2018 r., europarlament wydał roczny raport, który dotyczył praw podstawowych UE. W sprawozdaniu potępione zostały wszelkie formy dyskryminacji osób LGBTQ+. Po raz pierwszy w historii, wymieniono w nim również pseudoterapie konwersyjne. Co istotne, we wrześniu 2018 roku, temat podjęło również ONZ. Organizacja wysłała oficjalne rekomendacje dla Polski, w których wskazano, że powinna ona jak najszybciej wcielić w życie zakaz stosowania pseudoterapii konwersyjnych. Projekt ustawy trafił do Sejmu w lutym tego roku. Homoseksualizm nie jest chorobą, więc nie można go leczyć! Dziwi nas fakt, że poseł RP nie posiada elementarnej wiedzy w tematach, które stara się poruszać - tłumaczą.

W dalszej części oświadczenie Instytut Równości odnosi się także do swojego udziału w ostatnim korowodzie winobraniowym, co nie spodobało się Maternie i prowadzącemu audycję Januszowi Życzkowskiemu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I ta zacofana gęba na co drugi, płocie w Zielonej wisi.
  Tylko wąsika pod nosem brak.
  @panbiess
  Domalowujcie!!!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Materna to typowy pisowski buc o mentalnosci kierownika PGR-u
  @parowka
  Nie obrażaj PGR-u.
  Jak dla mnie PiS wzoruje się na Ustawach norymberskich.
  Po wygranej będzie dbał o czystość krwi, wyznania i przekonań.
  Stąd takie poglądy, stąd walka z LGBT+.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Zgadzam się, Materna powinien się leczyć!
  już oceniałe(a)ś
  25
  1
  To na co pan czeka, panie materna, do lekarza w te pędy.
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  Taki tęgi umysł jest niewyleczlny... żeby choć rozumiał,co mówi.
  już oceniałe(a)ś
  15
  1
  Dwa dzbany siadły do dyskusji, jeden drugiego wart, Materna sam powinien się leczyć, życie jego nic nie nauczyło , prostak
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Ależ ten pisowski bubek ma rację : chorych należy otoczyć opieką i leczyć, a nie czynić posłem. Prawda ??
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Hitler tez tak uważał.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1