Czas odetchnąć po wyborczych emocjach! W sobotę 19 października razem z Fundacją na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Gloria Monte Verde zapraszamy na kolejny spacer winiarski. Odwiedzimy dawne piwnice winiarskie i opowiemy Wam o pierwszych powojennych miesiącach w Zielonej Górze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sobotni spacer winiarski będzie nietypowy, bo śladami Matyldy Neumann, bohaterki książki "Winne miasto" Zofii Mąkosy. Organizujemy go wspólnie z Fundacją na rzecz Lubuskiego Dziedzictwa Gloria Monte Verde.

Spacer odbędzie się w sobotę, 19 października. Start o godz. 11 na parkingu przy Gazowni. Koniec ok. godz. 13.30 w dawnej Winiarni przy ul. Moniuszki. Obecnie działa tam klub Fabryka. Wstęp wolny.

"Winne miasto" to druga część trylogii "Wendyjska winnica". Opowiada historię Matyldy, Niemki o wendyjskich korzeniach, pochodzącej z Chwalimia. Dziewczyna pod koniec wojny trafia do Zielonej Góry, przedwojennego Grünbergu.

Przewodnikami podczas spaceru będą Zofia Mąkosa, autorka książki, i Przemysław Karwowski, prezes Fundacji Gloria Monte Verde.

Spojrzeć oczami Matyldy

- Zapraszam Państwa na spacer śladami Matyldy, bohaterki książki "Winne miasto". Tila spędziła w Zielonej Górze trzy lata. Los ciężko ją doświadczał, ale zawsze ucieczką od złych wspomnień była dla niej odziedziczona po przodkach miłość do winnic i winiarstwa. Pójdziemy więc tropem Matyldy ulicami Winnego Grodu - mówi Zofia Mąkosa. - Spacer będzie niepowtarzalną okazją, by spojrzeć oczami Matyldy na miejsca wydawałoby się dobrze znane - dodaje autorka książki.

W sobotę obejrzymy trzy dawne piwnice winiarskie. Opowiemy, jak wyglądało życie w Zielonej Górze w pierwszych powojennych miesiącach, a także jakie zakłady działały w mieście w 1945 i 1946 r.

W dawnej Winiarni odbędzie się spotkanie z Zofią Mąkosą. Będzie można kupić książkę i zdobyć autograf autorki.

Będziemy mieli nagłośnienie. Każdy uczestnik spaceru dostanie folder i pamiątkową przypinkę. Przygotowaliśmy też dla Was wyjątkową niespodziankę. Na razie napiszemy jedynie, że będzie bezpośrednio związana z winiarstwem.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Zielona Góra.

CZYTAJ TAKŻE: Olga Tokarczuk z Noblem. Tu się urodziła, tu spędziła dzieciństwo

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem