Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek wieczorem widzowie telewizji TVN24 mogli obejrzeć materiał poświęcony Wadimowi Tyszkiewiczowi. Nowy senator, a wcześniej przez 17 lat prezydent Nowej Soli, był bohaterem programu "Czarno na białym".

- Jedna z najbardziej wyrazistych postaci w polskiej polityce, mimo że dotąd działająca lokalnie. Wadim Tyszkiewicz przez siedemnaście lat był prezydentem Nowej Soli, zawsze wybieranym rekordową liczbą głosów. Po której stronie stanie teraz w Senacie? - zastanawiali się dziennikarze TVN24.

W programie pokazano m.in. pożegnanie Tyszkiewicza z mieszkańcami Nowej Soli, przypomniano jego największe sukcesy, a także najbardziej głośne i kontrowersyjne wypowiedzi. Nowy senator słynie ze swojej niechęci do PiS i Jarosława Kaczyńskiego, ostatnio wróżył mu, że "będzie się smażył w piekle".

Wadim Tyszkiewicz ma 60 lat. Jest żonaty, ma troje dzieci. Skończył mechanikę na Politechnice Warszawskiej. Krótko pracował jako asystent w ośrodku badawczo-rozwojowym zielonogórskiego Lumelu, pod koniec lat 80. założył własną firmę informatyczną. Zamknął ją w 2002 r., gdy został prezydentem podupadającej Nowej Soli. Zwalczył bezrobocie, poprawił estetykę miasta, ściągnął wielu inwestorów. Nowosolska strefa przemysłowa jest dziś przykładem dla innych samorządowców. Funkcję prezydenta miasta pełnił nieprzerwane aż do teraz. Stronił od partii politycznych, jedynie w ostatnich latach należał do Nowoczesnej. Do startu w krajowych wyborach był namawiany od dawna.

Program "Czarno na białym" poświęcony Wadimowi Tyszkiewiczowi obejrzycie TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory parlamentarne. Ile głosów zdobyli kandydaci do Sejmu w Lubuskiem? [PEŁNE WYNIKI]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.